Sinan Aygün CHP'den ihraç ediliyor

CHP Ankara İl Başkanlığı, Mansur Yavaş ve CHP'li Belediye Meclis üyelerine, kaçak inşaatı yıkılmasın diye iftira atan Sinan Aygün'ü ve kız kardeşini, kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk etti

Sinan Aygün CHP'den ihraç ediliyor

CiddiGazete

Eski milletvekili ve ATO eski başkanı Sinan Aygün'e CHP'den ihraç yolu açıldı. CHP Ankara İl Yönetim Kurulu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Meclis üyeleri için rüşvet iddiasında bulunan Sinan Aygün'ün "kesin ihraç" talebiyle Disiplin Kurulu'na sevkine karar verdi.

CHP Ankara İl Yönetim Kurulu, Aygün'ün yanı sıra Belediye Meclisi üyesi olan kardeşi Sibel Aygün'ün de ihracını istedi.

CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener. (FOTOĞRAF: CiddiGazete)

ANKARA İL BAŞKANI GÜVENER AÇIKLAMA YAPTI

CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, partiye aktif üyeliği bulunan CHP eski milletvekili Sinan Aygün hakkında disiplin soruşturması açılmasına karar verildiğini söyledi.

Güvener, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

- Parti üyemiz ve eski milletvekilimiz Sinan Aygün, bilindiği gibi inşaat işleri ile uğraşmaktadır.

- Kamuoyunda tartışılan inşaatları ile ilgili mahkeme kararlarını mecrasından çıkarıp bu hukuksal süreci takip edeceğini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş başta olmak üzere bazı belediye meclis üyelerimizi rencide edeceği bir mecraya götürmüştür. Bununla yetinmeyip, bir televizyon kanalına verdiği demeçte de genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Ankara milletvekilimiz Bülent Kuşoğlu hakkında da rencide edici ifadeler kullanmıştır. Bunu değerlendiren Ankara İl Kurulumuz bugün toplanıp Sinan Aygün’ün yaptığı bu eylemler nedeniyle, bunu parti üyeliğiyle bağdaşmayan tutum ve davranışlar olarak algıladığı için kendisini kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevki için hakkında disiplin soruşturması açılmasına karar verilmiştir. Bundan sonrası Ankara İl Disiplin Kurulu’nun yapacağı hukuki bir süreçtir.

- Kendisinin elbette ki yazılı ifadesine başvurulacaktır ve ona göre de disiplin kurulumuz gereğini yapacaktır.

‘CHP’NİN İKTİDARINA GİDEN BU YOLDA KİMSE ENGEL KOYAMAYACAK’

- Aygün’ün neden böyle bir açıklama yaptığını bilemediklerini aktaran Güvener, şunları söyledi:

Yapılan soruşturmalar sonucunda neye bağlandığı, nereden kaynaklandığı, neden olduğu elbette ortaya çıkacaktır.

- Partimizi iktidara giden bu yolda bizi bu yoldan alıkoymak için nerelerde komplolar kurulursa kurulsun hangi partilimiz hakkında hangi değerli belediye başkanımız ve genel başkanımız hakkında ne tür kumpaslar kurulursa kurulsun biz bunları kesinlikle boşa çıkaracağız ve CHP’nin iktidara giden bu yolunda hiç kimse önümüze engel koyamayacaktır.

- 31 Mart sürecini herkesin içine sindirmesini ve sandıktan çıkan halkın iradesine saygı göstermesini herkesten istiyoruz.

- Türkiye’nin sorunları var. İktidarıyla ve muhalefetiyle beraber Türkiye’nin sorunlarını çözmemiz lazım ve bunun dışında bazı komplo ve kumpaslarla uğraşmamamız gerektiğini buradan bir kez daha ifade ediyorum.

KIZ KARDEŞİ HAKKINDA KARAR

- Rıfat Güvener, ayrıca Sinan Aygün’ün kız kardeşi CHP Çankaya ile Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Sibel Aygün hakkında da kesin çıkarma istemiyle disiplin soruşturması açılmasına karar verildiğini kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Sinan Aygün'ün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile CHP'li 3 belediye meclis üyesi hakkında, Eskişehir yolundaki “Togo Kuleleri” olarak adlandırılan inşaatın 16 Aralık'ta mühürlenmesinin ardından bulunduğu suç duyurusunda ortaya attığı iddiaları araştırmak üzere İçişleri Bakanlığınca bir mülkiye müfettişi görevlendirilmişti.

Aygün, Yavaş ile CHP'li 3 belediye meclis üyesi ve avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunmuş, Yavaş ve ekibinin, Mimarlar Odasına açılan davayı ancak kendilerine 25 milyon lira verilirse bir üst mahkemeye taşıyacakları, aksi halde inşaatını yıkacakları tehdidiyle karşılaştığını iddia etmişti. Aygün, istenen parayı vermeyince inşaatının kaçak muamelesi gördüğünü öne sürmüştü.

Aygün'ün iddialarına cevap olarak belediyeden yapılan açıklamada, bölge idare mahkemesi kararının yerine getirilmesinin bir suç olarak gösterilmeye çalışıldığı belirtilmişti. “Togo Kuleleri”nde kat ve yoğunluk artışını sağlayan 2016'daki imar değişikliğinin iptal edildiği belirtilen açıklamada, mahkeme kararında “Togo Kulelerine sağlanan fazladan inşaat yapma avantajının imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve üst ölçekli plan hükümlerine aykırı olduğunun tespit edildiğinin” kaydedildiği ifade edilmişti.

Açıklamada, Aygün'ün mahkeme kararının geçmiş dönemde uygulanmaması nedeniyle yaklaşık 570 milyon lira civarında haksız menfaat elde ettiği de öne sürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 20:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
İskender Çakir
İskender Çakir - 1 yıl Önce

Biz baştan Sinan aygün partimize almayacaktır çok büyük hata etik hemen ihraç etsinler mahsur yavaşinyanindayiz

Nüket Karadeniz
Nüket Karadeniz - 1 yıl Önce

Bu tarz kişilerin partimize alınması sadece zarar verir
Umarım bundan böyle bu tarz profiller partimize taşınmaz