Sokak hayvanları ABB'ye emanet

Ankara Büyükşehir Belediyesi, haziran ayında Prof. Dr. Sezgin Çelik moderatörlüğünde yaptığı "Sokak Hayvanları Çalıştayı'ndan sonra, şimdi de sokak hayvanları için ilk kez hizmet içi eğitim çalışması başlattı

Sokak hayvanları ABB'ye emanet

CiddiGazete- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın talimatıyla 29 Haziran 2019'da, "Sokak Hayvanları Çalıştayı" düzenlendi. Çalıştayın moderatörlüğünü, Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Prof. Dr. Sezgin Çelik yaptı. Katılımcılar, sokak hayvanlarının sağlıklı koşullarda yaşayabilmesi için talep, öneri ve dileklerini yetkililerle paylaştı.

Çalıştaydan edinilen tecrübe ışığında, bu kez Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmet içi eğitime yöneldi.

Vatandaşlar kadar personelin de bilinçlenmesi amacıyla hizmet içi eğitimlere başlayan Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, bakıcılar, veterinerler ve şoförlere yönelik eğitim programı düzenledi.

İLK ÖZEL EĞİTİM

Sincan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi'nde düzenlenen ilk hizmet içi eğitimde personele; hayvan davranışları ve refahı, zoonoz hastalığı ve korunma yolları, hayvan besleme ilkeleri, iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgiler verildi.

Veteriner Şube Müdürü Mustafa Şener, hayvan hakları başta olmak üzere sokakta yaşayan hayvanların sağlıklarının Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olduğuna vurgu yaparak, şu bilgileri verdi:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın hayvan hakları konusunda hassasiyeti çok yüksek. Biz de personelimize yönelik hayvan davranışları, zoonoz hastalığı ve halkla İlişkiler konularında ilk defa hizmet içi eğitim düzenliyoruz. Sadece Sincan’da değil, Gölbaşı ve Kurtuluş Bakım Evleri’nde eğitimlerimizi tamamlayacağız. Bundan sonra periyodik olarak da sahada uzman arkadaşlarımız tarafından bilgilendirmeler yapacağız.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen eğitime konuşmacı olarak katılan Köpek Eğitimi Uzmanı Veteriner Hekim Dr. Gürbüz Ertürk, “Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan veteriner ve bakıcı arkadaşlarla birlikte köpek davranışları, köpeklere yaklaşım, onların beden dili ile onları korkutmadan nasıl işlerimizi yaparız konusunu ele aldık” derken, Veteriner Sibel Özder ise “Özellikle zoonoz hastalığını anlattık. Arkadaşlar ve bizim açımızdan oldukça verimli bir toplantı oldu’’ değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 12:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Reyhan almalı
Reyhan almalı - 8 ay Önce

Az önce Çankaya belediyesi ni aradım bahçede kedi yavrulamış ve korunaklı yerde değiller yardım istedim personel bana belediyelerin hayvanları öldürdüğünü söyledi şimdi bu yavrular ne olacak kim yardım edecek