Yavaş havai fişeği 2008'de yasakladı

Sakarya'da 3'ü asker 10 cana mal olan hava fişek patlamalarından sonra yasak gündeme geldi. Bazı belediyeler yasak kararını yeni alırken, Mansur Yavaş'ın 12 yıl önce Beypazarı'nda havai fişek gösterilerini yasakladığı ortaya çıktı

Yavaş havai fişeği 2008'de yasakladı

CiddiGazete- Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasındaki patlamada 7 çalışan hayatını kaybetti. Ardından, fabrikadaki artık mühimmatın imhası sırasında yine patlama yaşandı ve üç jandarma şehit oldu.

10 cana mal olan üst üste patlamaların ardından bazı belediyeler, havai fişek gösterilerini yasaklama kararı aldı.

Lazer gösterileriyle daha zararsız kutlamalar yapılırken, havai fişekle şovun insan hayatının yanısıra, çevreye de büyük zarar verdiği gerçeği, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından 12 yıl önce gündeme getirildi.

ÇEVREYE DE BÜYÜK ZARARI VAR

Mansur Yavaş'ın, Beypazarı Belediye Başkanı olduğu dönemde, ilçede havai fişek gösterilerini yasakladığı ortaya çıktı.

Yavaş, 2008 yılında aldığı kararla Beypazarı’nda, 160 kuş türüne ev sahipliği yapan İnözü Vadisi’nde, kuşların sesten rahatsız olmamaları için havai fişek gösterilerini yasakladı.

Vadideki kuşların rahatsız olduklarını, sesten dolayı bulundukları yerleri terk edebileceklerini ifade eden Yavaş, yasak kararından sonra şu açıklamayı yapmıştı: "Havai fişek gösterilerini yasakladık. Vadi, Beypazarı’nın tanıtımında önemli bir yere sahip. Bölgeyi korumaya çalışıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 19:25
YORUM EKLE