Yavaş kendi dezenfektanını üretti

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın talimatıyla ASKİ Genel Müdürlüğü, Çankırı Tuzu kullanarak dezenfektan üretmeye başladı. Piyasada litresi 30 lira olan dezenfektan, ABB'ye litresi 83 kuruşa mal oldu

Yavaş kendi dezenfektanını üretti

CiddiGazete- ASKİ Genel Müdürlüğü, coronavirüsle mücadele kapsamında arıtma tesislerinde dezenfektan üretimini artırdı.

Çankırı tuzu ve suyun elektrik enerjisiyle elektrolizi kullanılarak üretilen ve litre maliyeti piyasa koşullarına göre 30 kat daha ucuz olan dezenfektan; belediye otobüsleri, camiler, içme suyu ve atık su arıtma tesislerinin temizliğinde kullanılmaya başlandı.

HEM SAĞLIK HEM TASARRUF

Pursaklar ve İvedik Su Arıtma Tesislerinde üretilerek Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kurumlara gönderilen dezenfektan ürünler sayesinde ASKİ, coronavirüs ile mücadeleye önemli destek sağlamış oldu.

Halk sağlığını korumak amacıyla 7/24 sahada görev yapan Büyükşehir ekipleri; kamu kurumları, müzeler, spor kulüpleri, taksiler, metro durakları ve diğer toplu taşıma araçlarını günlük olarak dezenfekte ederken, Pursaklar Su Arıtma Tesisinde son teknoloji ile çalışan klor üretim ünitesinde yoğun bir çalışma yürütülüyor.

ASKİ Su Arıtma Dairesi Başkanı Nuri Kali, ASKİ’nin kendi imkânlarıyla 2 farklı formda dezenfektan üretimine hız verdiğini ve ihtiyaç halinde ilçe belediyelerine de temin edebileceklerine dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

“Burası girdileri yerli ve milli olan sadece tuz ve suyun elektrik enerjisiyle elektrolizi neticesinde üretim yapan bir prosestir. Birinci tip dezenfektan karışık oksidantlar ve sodyumhipokloritten oluşan bir karışım. İkinci dezenfektan ise hipokloröz asit esaslı ve yüksek etkili. Tüm bakteri, virüs, mantar ve parazitlerin hızla ölümüne neden oluyor. Mikroorganizmalar ürettiğimiz dezenfektana direnç gösteremiyor ve daha ilk saniyelerde ölüyor.”

DEZENFEKTAN SIKINTISINA ÇÖZÜM

Modern teknoloji ile donatılan klor üretim tesisini başlangıçta Ankara’nın şebeke suyunu dezenfekte etmek için kurduklarını ifade eden Kali, coronavirüs salgını ile piyasada ciddi bir dezenfektan sıkıntısının yaşanması üzerine seri üretime geçtiklerini vurguladı.

ASKİ’nin ürettiği yerli dezenfektan ürününün ilk etapta EGO otobüsleri ve camilerin temizliğinde kullanıldığını söyleyen Kali, 2 tip dezenfektanın bu amaçla Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, EGO ve Yenimahalle Belediye Başkanlığı’na verildiğini ifade etti. Ucuz maliyetli ve milli olma özelliğine sahip konsantre dezenfektandan ilk bir haftada 8 ton ürettiklerini ve tesislerin günlük 140 ton dezenfektan üretebilecek kapasiteye sahip olduğunun altını çizen Kali, “Ekonomik ve stok maliyeti de yok. Bize sadece 10 kuruş tuz, 73 kuruş da elektrik maliyeti var. Toplamda litresi 83 kuruşa geliyor. 1 TL bile değil. Oysa piyasada dezenfektanın litre fiyatının 30 liraya kadar çıktığı söyleniyor. Üretim kapasitemizi daha fazla artıracak durumdayız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2020, 09:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil ibrahim koçak
Halil ibrahim koçak - 1 yıl Önce

Milli yerli olan zat lar bakın millilik yerlilik nasıl oluyor ADAMIN HAM MADDESISIN BAŞKANIM SENIN yürü dediğin yerde yürümeyen durmayan vatan hainidir kafamızı yürüdügun yolda vermezsek adam değiliz cansın baştacisin

Dursun Doğan
Dursun Doğan - 1 yıl Önce

İsrafı Keselim. Ülkemin insanları hem yüksek refaha kavuşur. Ekonomi düzelir. Toplum mutlu olur. Esnaf ve Tüccar düzene girer. Devletim çok rahat eder. Ne Avrupa ne Arap dünyası ne diğerlerine muhtaç oluruz. Kendi kaynaklarını adam gibi kullanabilen, kendi İnsan gücüne güvenen, kendi insanıyla paylaşan, hakkaniyet içinde işgörme ruhunu oluşturabilen millet şuuruna erdiğimiz gün kalkma ve koşma dönemimizde olacaktır. Riyadan, Nefis den, israftan, liyakatsızlıktan vazgeçtiğimiz gün huzuru ülke olarak kesinlikle yakalarız. Teşekkürler işlerini takip edenlere, Teşekkürler israftan kaçarak gerçek maliyetiyle ilgörenlere, Ne mutlu Allahın razı olduğu haliyle işini yapanlara, Ne mutlu Türk'üm diyebilenlere

Murat dünal
Murat dünal - 1 yıl Önce

Çin sokak sokak kamyonlarla dezenfektan sıkarak kurtuldu bu beladan. Bunu bütün ülkede uygularsak bizde kurtulabiliriz

Önal uçmak
Önal uçmak - 1 yıl Önce

Başkanım durmadan sena çelme takıyorlar çalışdırmamak için ama sana diğer partileryardımcı olsa sen otobüs bile üretirsin boyun eymek yok halk neler yaptığını görüyor Allah yardımcınız olsun yola devam

Ahmet önal
Ahmet önal - 1 yıl Önce

Helal olsun