CiddiGazete- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, gıdaya erişimde zorluk yaşayan çocukların yardımına koştu.

ABB, yılbaşından itibaren sosyal yardım alan ailelerin Başkent Kartlarına çocuklarının kantin masraflarının karşılanması amacıyla aylık kişi başı 330 TL tutarında destek yatıracak.

İlk etapta pilot ilçelerde başlayacak olan desteğin ilerleyen süreçte 60 bin öğrenciye ulaşması hedeflendi.

Kantin masrafları için yapılacak destek, Başkent Kartlara yüklenecek ve bakiyeler sadece okul kantinlerinde kullanılabilecek.

YAVAŞ: BAŞKENT KARTLA KANTİN ALIŞVERİŞİ DÖNEMİNİ BAŞLATIYORUZ

Kantin desteği ile ilgili açıklamayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yaptı. Başkan Yavaş, "Yalnızca eğitimde değil, yaşamda da fırsat eşitliği gerekiyor. Çocuklarımız için biz hep buradayız" dedi. Yavaş'ın açıklaması şöyle:

- Her gün haberlerde okula aç giden ve okulda aç kalan çocuklarımızı üzülerek takip ediyoruz. Bunlardan en etkili olanı ise okullarda açlıktan dolayı ağlayan çocukların olduğu haberdi.

- Bu haberler bizlerin sorumluluğunu daha da artırıyor. Bu nedenle, sosyal yardım alan ailelerimizin çocukları için yılbaşından sonra ilk olarak pilot bölgelerde, ardından da tüm Ankara'da Başkent Kartla kantin alışverişi dönemini başlatıyoruz.

- Öğrenci başına aylık 330 lira destekte bulunarak evlatlarımızın beslenmeleri için kıymetli bir adım atmış olacağız...

- SMA testi, çocuk tarama testi, kreşler, doğalgaz desteği, et desteği, kırtasiye desteği, öğrenci abonmanı, öğrenci su indirimi, ücretsiz internet, barınma merkezleri, sınav ücreti ödemeleri, teknoloji merkezleri...

- Bunların hepsi çocuklarımız için...

- En büyük projemiz, nesillerce süren yoksulluğu çocuklarımız için makus bir gelecek olmaktan çıkarıp, onların gelişimlerini ve eğitimlerini tamamlayarak aydınlık bir geleceğe sahip olmalıdır.