CiddiGazete- Ankara Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'un 100. yıl dönümü için düzenlediği "Zafer Haftası" etkinlikleri Athena konseri ile sona erdi.

Gençlik Parkı'nda ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın ev sahipliğinde gerçekleşen programda, çeşitli sahne gösterilerinin yanı sıra sanal gerçeklik gösterimi de yapıldı. Gecenin sonunda sahne alan Athena grubu ise Ankaralılara unutulmaz bir akşam yaşattı.

ank 3002

YAVAŞ'A TEZAHÜRAT VE ALKIŞ YAĞMURU

Alandaki vatandaşların tezahürat ve alkışlarla karşıladığı Mansur Yavaş, konuşmasında Başkentlilere seslendi. ABB Başkanı Yavaş, "27 Aralık 1919, Atatürk Anadolu'yu dolaşıyor. Milli Mücadele harekâtını başlatacak. Ankara'ya da geliyor. Ankara’da 800 kadar atlı seğmen ve binlerce insan karşılıyor. O zamanlarda Mustafa Kemal'i anlamak, ona sahip çıkmak ve yanında olmak herkesin yapabileceği bir şey değil. Çok şaşırıyor Mustafa Kemal. 'Ağalar neden geldiniz?' diyor, 'Seni görmeye geldik, vatan uğrunda ölmeye geldik' diyorlar. ‘Bu fikrinizde sabit misiniz?’ diyor. 'And olsun' diyorlar. İşte Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcında Ankara’daki bu karşılama Mustafa Kemal Atatürk'e moral ve motivasyon olmuştur" dedi.

"ANKARA'YI DÜNYA BAŞKENTLERİYLE YARIŞIR HÂLE GETİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Mansur Yavaş, açıklamalarındana satır başları şöyle:

- Sevgili Ankaralılar, 400 metre ileride kurtuluş harbinin yönetildiği 1. ve 2. meclis var. Bakın bu bulunduğunuz alan 1936 yılında Gençlik Parkı olarak planlanmış, bizzat Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle buraya park yapılmasına karar verilmiş.

- 26 Ağustos'ta zaferin başlangıcı, buraya 40-50 kilometre ileride Haymana-Polatlı topraklarında başlamış. Ankara'mız, milli mücadelemizin en önemli karargâhlarından.

- Bizde böyle bir Başkentin belediye başkanı olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün bize emanet ettiği Ankara'yı dünya Başkentleriyle yarışır hâle getirmek için çalışıyoruz. Bu sorumlulukla hareket ediyoruz.

YAVAŞ, KORTEJ YÜRÜYÜŞÜNE KATILDI

Anıtkabir ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen resmi törenlere katılan Yavaş, 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında eski Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünden Anıtkabir'e düzenlenen 30 Ağustos Zafer Yürüyüşü'nde de yer aldı.