CiddiGazete- Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde Tünektepe Teleferik Tesisi'nde direklerden birisi henüz belirlenemeyen nedenle devrildi. Devrilen direğe çarparak parçalanan kabindeki 8 kişi kayalık alana düştü.

Bölgeye ulaşan kurtarma ekipleri, 54 yaşındaki Memiş Gümüş'ün yaşamını yitirdiğini, 2'si çocuk 7 kişinin de yaralandığını belirledi.

KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Kazanın ardından teleferik sisteminin durması nedeniyle havadaki kabinlerde 184 kişi mahsur kaldı.

Mahsur kalan vatandaşların güvenli bir şekilde aşağı indirilmesi için çalışma başlatıldı.

Kılıçdaroğlu'nun danışmanı tutuklandı Kılıçdaroğlu'nun danışmanı tutuklandı

MUHİTTİN BÖCEK’TEN AÇIKLAMA

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kazanın ardından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Kriz masasını oluşturduk. Havada 184 kişi var, 25 kabinde. Aydın, Bursa ve Balıkesir'den helikopterler geliyor şu an. Bu helikopterler yukarıda kalan vatandaşlarımızın tahliyesi için geliyor."

Tahliye operasyonunun uzun süreceğini belirten Böcek, yaralıların hastaneye kaldırıldığını ifade etti.

Böcek, şunları kaydetti: "2017 yılında yapılmış olan bir teleferik. O günden bugüne kadar yıllık rutin bakımları yapılır. Yılbaşı sonrası, A'dan Z'ye bakımları yapıldı. 5 Mart'ta da hizmete açılmıştı. Şu anda gerekli yasal işlem ve çalışmalar yapılacak."

YERLİKAYA'DAN BİLGİLENDİRME

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya platformu X üzerinden şu bilgilendirmeyi yaptı:

- Bugün Antalya Konyaaltı ilçesinde bulunan Sarısu-Tünektepe teleferik hattını taşıyan direklerden birinin devrilmesi sonucu vagonlardan biri kayalık bölgeye düşmüş; teleferikte bulunun 1 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiş, 7 kişi ise yaralanmıştır.

- AFAD ve Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri kurtarma çalışmalarını yürütürken, Sahil Güvenlik helikopterimiz vagonda mahsur kalan 5 kişiyi tahliye etmiş; 2 yaralının da tahliye çalışmaları devam etmektedir.

- Gece uçuş kabiliyetine sahip bir Jandarma helikopterimiz ise 25 kabinde bulunan toplam 184 kişinin tahliyesi için saat 20.00'de Aydın'dan bölgeye intikal etmek için havalanmıştır. Antalya'da çalışmaları koordine etmek üzere Arama Kurtarma Daire Başkanımız 20 kişilik Dağcı ekibiyle birlikte helikopterle bölgeye hareket etmiştir.

- Olaya; Antalya İl AFAD, İtfaiye, 112 Sağlık, UMKE, Emniyet ve 2 sahil güvenlik helikopteri ile toplam 110 kişiyle müdahale edilmektedir. Ayrıca Bursa İl AFAD ve JAK'tan 30 profesyonel Dağcı ekibiyle; Erzurum İl AFAD ve JAK'tan 25 Dağcı ekibinin havayolu ile bölgeye sevki sağlanıyor. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Gelişmelerden kamuoyu bilgilendirilecektir.

AFAD: 18 VATANDAŞIMIZ TAHLİYE EDİLDİ

Ali Yerlikaya'nın ardından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Antalya'daki teleferik kazasında 18 kişinin tahliye edildiğini ve kurtarma çalışmalarının profesyonel ekipler tarafından sürdürüldüğünü bildirdi.

AFAD'ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, bugün saat 17.28 sıralarında Antalya'nın Tünektepe mevkisinde bulunan teleferik vagonunun havada asılı kaldığı bilgisinin alındığı belirtildi.

Olayda, 1 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin ise yaralandığı aktarılarak, yaralılara ilk müdahalenin sağlık ekiplerince gerçekleştirildiği ve helikopterle hastaneye sevk edildikleri bildirildi.

Çalışmaları koordine etmek üzere AFAD Başkanı Okay Memiş ile iki daire başkanının olay yerine ulaştığı belirtilen paylaşımda, "Kurtarma çalışmaları AFAD, itfaiye, 112 Sağlık, UMKE, emniyet, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve STK ekiplerimizden, 150 personel, 2 Sahil Güvenlik helikopteri ile aralıksız devam etmektedir" ifadelerine yer verildi.

ADLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, teleferik kazasına ilişkin olarak Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Bakan Tunç, kazaya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

- Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde faaliyet gösteren Sarısu-Tünektepe teleferik hattındaki teleferik direğinin kırılarak seyir halindeki kabinlerden birinin düşmesi sonucu meydana gelen olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

- Teleferik kabinlerinde mahsur kalan vatandaşlarımızın kurtarılması için çalışmalar büyük bir dikkat ve hassasiyetle devam etmektedir. Önceliğimiz vatandaşlarımıza bir an önce ulaşılmasıdır.

- Hepimizi üzen olayla ilgili olarak Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmıştır.

- Olayın nedeni ve sorumlularının tespiti için makine mühendisi, elektrik mühendisi ve iş sağlığı güvenliği uzmanlarından oluşan 5 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirilmiş olup, hali hazırda olay yerinde incelemelerine devam etmektedirler.

- Adli soruşturma, 1 Cumhuriyet Başsavcıvekili ve 1 Cumhuriyet Savcısının koordinasyonunda tüm yönleriyle sürdürülmektedir.