CiddiGazete- Araç muayenesini yaptıran milyonlarca sürücüye "para iadesi" müjdesi geldi. Ekonomist Cahit Saraçoğlu, hukukta emsal bir kararı göstererek, muayene ücretinde ödenen bir giderin nasıl geri alınacağını anlattı.

Trafiğe çıkan her araç, belirli aralıklarla muayeneden geçiyor. Araç muayenesi, iki yıldan sonra ticari araçlar için yılda bir, binek araçlar için üç yıldan sonra üç yılda bir yapılmak zorunda. Araç muayenesi ücretini kredi kartıyla ödeyenlerin ilave ödediği ücreti geri alabileceği ortaya çıktı.

ARAÇ MUAYENESİNDE KREDİ KARTI ÖDEMESİNDE İLAVE ÜCRET ALINAMAZ

Ekonomist Cahit Saraçoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, araç muayenesinde kredi kartı ödemelerinde alınan ilave ücretin hukuksuz olduğunu söyledi. Cahit Saraçoğlu'nun paylaşımı şöyle:

Volvo dizele veda edecek Volvo dizele veda edecek

"Uyanık olun. TÜVTÜRK'ün kredi kartı ödemesinde aldığı ilave ücret hukuksuz... 2022 Ağustos ayında TÜVTÜRK üzerinden araç muayenemi kredi kartıyla ödememe ilave olarak 12.41 lira ödeme farkı tahsilini tüketici hakem heyetine itiraz etmiştim. Tüketici Hakem Heyeti (THH) ayıplı hizmet olarak nitelendirildi."

2023 ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ NE KADAR?

Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork: 1.130,44 TL

Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler: 1.528,10 TL