CiddiGazete- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Sait Erdal Dinçer'le görüşmesini aktaran Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, Aralık ayı enflasyon rakamının çift haneye gittiğini belirtti. Aktaş, TÜİK'in araç bayilerinden otomobil fiyatlarını sağlıklı derleyememesi sonucunda, verilerin artık Gelir İdaresi Başkanlığı'dan (GİB) alınacağını duyurdu.

Otomobil fiyatlarına gelen yüzde 50'lik zamma dikkat çeken Aktaş "TÜFE'yi tek başına yüzde 3.50 artıracak. Sis giderek dağılıyor; aralık ayı TÜFE artışı çift haneye gidiyor" dedi. Otomobil fiyatlarının halkı doğrudan ilgilendirmediğini belirten Alaattin Aktaş, ancak genel endekste payını büyük olduğunu, genel TÜFE'nin de yapılacak maaş zamları üzerinde etkisi olduğunu dile getirdi.

"TÜİK, TÜFE'nin görece çok düşük bir artış oranı vermesine ve güvenilirliğinin iyice zayıflamasına yol açan bu sorunu aşmak için bu ay yeni bir fiyat derleme uygulamasına geçti" diyen Aktaş yazısında şöyle dedi:

"Artık otomobil fiyatları, satış yapılıp fatura kesildiği an Gelir İdaresi Başkanlığı'na (GİB) ulaşan bilgilerden takip edilecek. Böylece otomobil satışlarının atlanması söz konusu olmayacak ve endekse doğru fiyat artışının yansıtılması mümkün hale gelecek.

Uygulama bu ay başladı. Dolayısıyla 13 Aralık’ta da yazdığımız gibi aralık ayında alınacak fiyatlar bir anlamda kasımdaki eksik fiyatların düzeltmesini de kapsayacak. Buna göre dizel ve benzinli otomobilde yüzde 50 zam oluşması aralık ayında TÜFE’nin yalnızca bu iki kalemden dolayı yüzde 3.5 artması anlamına gelecek."