CiddiGazete- Asgari ücret net 11 bin 402 TL oldu. Ürün ve hizmet sektöründeki zamları da tetikleyen asgari ücretle ilgili ekonomistlerin görüşleri şöyle:

AĞRI KESİCİ OLABİLİR ANCAK

Mustafa Sönmez: 11 bin 400 TL asgari ücret bir ağrı kesici olabilir ancak yarısı asgari ücrete talim eden bir ekonomi haline geldi Türkiye. İşler asgari ücretlik, vasıflı emek işi yok ki memlekette çarık çürük hizmet, inşaat, turizm, dandik sanayi işleri ancak vasıfsız eleman talep ediyor. Mesele burada.

Evrim Devrim Zelyut: Yeni asgari ücret 11.402 TL oldu. Üzüldüğüm noktalar şunlar:

1 - Enflasyon artarken verilen bu rakam da 1-2 ay içinde açlık sınırı altında iyice kaybolacak.

2 - Ekonomi yönetimi fiyatları düşürecek yapısal işler yerine sürekli enflasyon telafisi ile uğraşarak zamanı ve kaynakları harcıyor. Türkiye tüketim yerine tasarrufu, reel sektör üretiminde yarı mamul bağımsızlığını, eğitim reformları ile ihracatta yüksek teknoloji payını artırmadıkça; dolar, enflasyon, kayıt dışı ekonomi, sefalet, yolsuzluk konuşmaya devam edeceğiz...

EYLÜLDE AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİ GEÇECEK

İris Cibre: Eylülde açlık sınırının tekrar asgari ücreti geçmesini bekliyorum. Hali hazırda zaten Mayıs ayı yoksulluk sınırının yüzde 66 altında.

Oğuz Demir: Asgari ücretli sayısının artması, asgari ücretin ortalama ücret haline gelmesi büyük sıkıntı ama siyasetçi için durum tam tersi. Artık çok daha büyük bir kesimin ücretine hükümet karar verecek.

RASYONEL POLİTİKA BU OLMASA GEREK

Fatih Özatay: Asgari ücret 11.402 lira oldu. Türk-İş dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının Mayıs ayında 33 750 lira olduğunu açıklamıştı. 11.402 nerede, 33.750 nerede? Rasyonel (akla uygun) politika bu olmasa gerek. Ancak çok düşük ücretle ayakta kalan bir ekonomi yapısı olunca böyle oluyor. Hal böyleyken, faiz-kur konuşmaya devam...

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 70'İ ASGARİ ÜCRETLİ OLDU

Murat Muratoğlu: Asgari ücret "11.402" liraya çıkınca, ülkede çalışanların yüzde 70’i asgari ücretli oldu. Budur Türkiye gerçeği!