CiddiGazete- Anavatan Partisi’nden (ANAP) 14 Aralık 1987 ve 1 Ekim 2002 tarihleri arasında İzmir milletvekilliği ve ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı yapan, akademisyen Prof. Dr. Işın Çelebi, asgari ücrete mart ayında bir kez daha zam yapılacağını söyledi.

Dünya gazetesinden Özlem Ermiş Beyhan’a konuşan Işın Çelebi, asgari ücrete ilişkin, “Tahminime göre Mart’ta 10 bin TL seviyesine çıkarılacak. Gayrisafi milli hasıladan (GSMH) dar gelirlilerin aldığı pay yüzde 34’tü. Bu oran yüzde 25’e düştü. İnanılmaz bir gelir gerilemesi var. Bu toplumun huzurunu da tehlikeye atıyor” dedi.

ENFLASYONLA MÜCADELE

Prof. Dr. Çelebi, yüksek enflasyon ile mücadele konusunda ise, “Türkiye’nin seçim sonrasında enflasyonla çok disiplinli bir politikayla mücadeleye girmesi gerek. Türkiye enflasyonla çok fazla gidemez. Rakamları indirdiğiniz zaman hayat pahalılığı sorununu çözemiyorsunuz. Çözüm; hep hastalık kalacak, parça parça kararlar alınacak şekilde aranıyor” değerlendirmesini yaptı.

SEÇİM SONRASI DURUM

"Seçimden sonraki aylar 2023 yılını toparlamaya yetmez” diyen Çelebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

TCMB faiz kararını açıkladı TCMB faiz kararını açıkladı

“2024 sonuna kadar uğraşmak lazım. Seçim sonucu ne olursa olsun bir istikrar programı uygulamak gerekecek. Bütçede gelir gider dengesi kalmadı, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 70’in altına indi."

ÖZEL KUR TALEBİ

Prof. Dr. Işın Çelebi, ihracatçıların özel kur talebine ilişkin ise şu görüşleri ifade etti:

“Özel kur taleplerini yanlış buluyorum. Kur masada belirlenmez, piyasada belirlenir. Piyasalarda kendi işleyişi içinde çözüm bulması gerekir. Kur korumalı mevduat kitlendi, yeniden cazip hale getirmek için faiz üst sınırı kaldırıldı. Bana göre günlük kararlar alınarak götürülmeye çalışılıyor.”