CiddiGazete- Filipinler Çalışma Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Büro Müdürü Alice Visperas, “Almanya ve İngiltere’nin Covid-19 aşılarını bize bağışlamaları halinde birçoğu hemşire olan binlerce sağlık çalışanını çalışmaları için Almanya ve İngiltere’ye gönderebiliriz” dedi.

Asya kıtasının en fazla Covid-19 vakası görülen ülkesi olan Filipinler, daha önce sağlık çalışanlarına yurt dışında çalışma yasağı getirmiş, daha sonra da bu yasağı 5 bin ile sınırlayan karar almıştı.

İNGİLTERE’DEN OLUMSUZ CEVAP

Yalnızca İngiltere’de 30 binden fazla Filipinli sağlık çalışanı olduğu belirtilirken İngiltere Sağlık Bakanlığı, böyle bir anlaşmayla ilgilenmediğini ve önceliğinin aşıları yurt içinde kullanmak olduğunu açıkladı.

İngiltere'nin aşı ticareti yapmasına gerek olmadığını ifade eden Sağlık Bakanlığı sözcüsü, Başbakan Boris Johnson'ın yılın ilerleyen günlerinde fazla kalan aşıları paylaşma sözünü aktardı ve "İngiltere’nin, Filipinler ile hemşirelerin daha fazla işe alınmasıyla bağlantılı bir aşı anlaşması yapma planı yok” dedi.

FİLİPİNLER’DE AŞILAMA BAŞLAMADI

Filipinler, toplamda 148 milyon doz aşı temin etmek isterken, İngiltere, nüfusunun altı katı olan 400 milyondan fazla doz sipariş etti.

İngiltere ve Almanya toplam 23 milyon kişi Covid-19 aşısı olurken Filipinler’de aşılama henüz başlamadı. 108 milyonluk nüfusunun 3’te ikisinin aşılanma planı olduğu aktaran Filipinler’e önümüzdeki günlerde Çin tarafından bağışlanan ilk aşılar gelecek.

KAYNAK: NTV