CiddiGazete- Ayasofya için dikkati çeken bir ihale yapıldı. Kamu İhale Bülteni'nde yer alan bilgilere göre, Vakıflar Genel Müdürlüğü, 26 Eylül 2023 tarihinde "Ayasofya-i Kebir Camii İkinci Etap Restorasyon (Uygulama) İşi" adı altında bir ihale düzenledi.

ERDOĞAN'IN ARKADAŞI ÇIKTI

Yaklaşık dört ay boyunca gizlenen ihalenin sonucu 26 Ocak tarihinde açıklandı. Pazarlık usulüyle düzenlenen ihaleyi 218 milyon 500 bin TL bedelle Güryapı Restorasyon Taahhüt Şirketi'nin aldığı duyuruldu.

2025'in Eylül ayına kadar Ayasofya'nın teslim edildiği şirket Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın arkadaşı Hasan Gürsoy'a ait.

Gürsoy'un şirketleri, Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Süleymaniye Cami, Galatasaray Üniversitesi, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı'nın restorasyon işlerini de yapmıştı.

AİLENİN RESTOREASYON İŞLERİ ONDA

İstanbul'un en tehlikeli 7 ilçesi İstanbul'un en tehlikeli 7 ilçesi

Ayrıca, Ahlat Köşkü ve Çamlıca Camii gibi milyonlarca liralık projelerin yapımını da üstlenen Gürsoy'un şirketleri, Bilal Erdoğan'ın yöneticisi olduğu Okçular Vakfı tarafından kullanılan Okçular Tekkesi'nin restorasyonunu da yaptı.

ERDOĞAN'IN BİR YAKIN ARKADAŞI DAHA

Ayasofya'nın Erdoğan'ın arkadaşına giden ilk ihalesi bu değil. İş ortaklığında yer alan Hassa Mimarlık Şirketi'nin sahibi Muharrem Hilmi Şenalp, Erdoğan'ın yakın arkadaşı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü 30 Aralık 2021 tarihinde, "Ayasofya Külliyesi'nde bulunan türbelerin, sıbyan mektebinin ve muvakkithanenin restorasyonunun yapılması" adı altında pazarlık usulüyle bir ihale düzenlemişti. Bu ihalenin de Hassa Mimarlık, Iras Yapı ve Adamak Restorasyon isimli üç şirketin kurduğu iş ortaklığına 23 milyon 51 bin TL'ye verildiğine ulaşılmıştı.

AYASOFYA'DA BİR İHALESİ DAHA

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ayasofya'nın kamera sistemlerinin yenilenmesi için de bir ihale düzenlemişti. İhale 850 bin TL teklif veren DMS Dizayn Şirketi'ne verildi. İhalenin verildiği şirketin sahipleri Didem Nur ve Mehmet Emin Hazıroğlu'nun da eski AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı ve eski İBB Meclis Üyesi olan Murat Hazıroğlu'nun çocukları olduğu açığa çıkmıştı.

(Birgün)