CiddiGazete- Fenerbahçe Kulübü'nün eski başkanı Aziz Yıldırım, sarı lacivertli kulüpte taşları yerinden oynatacak açıklamalarda bulundu.

Olağana mali genel kurul öncesinde basın duyurusu yapan Aziz Yıldırım, Ali Koç'a kongre çağrısı yapmıştı. Yıldırım'ın sözlerine genel kurulda cevap veren Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ise aday çıkması halinde kongre kararı alacağını tekrarladı.

Habertürk TV'de konuşturulmayan Aziz Yıldırım, bunun üzerine basın toplantısı düzenledi ve hem Ali Koç'a sert ifadeler kullandı, hem de adaylık konusuna açıklık getirdi.

"Aday çıksın kongre yaparım jestlerinden kendini kurtar. Hem Fenerbahçe'yi hem de kendini küçültüyorsun. Ama buna devam edersen, aday çıkar. Çok rahat çıkar. Hiç kimse çıkmazsa ben adayım" diyen Aziz Yıldırım, başkan adayı olmasını gerektirecek diğer kritik durumları da açıkladı. Aziz Yıldırım, FETÖ'cülerin aday olması halinde kesin aday olacağını söylerken, "Gelir orada bulunurum ve aday olurum. Bunu da herkes bilsin. Bunlar bu kulübe giremezler" dedi.

Murat Ülker'in Fenerbahçe başkanlığına aday olmasını istediğini de belirten Aziz Yıldırım "Murat Ülker, benim dostumdur. Ayda bir kendisi ile yemek yerim. Benim onunla başkan olmasını sağlamak için özel bir arayış içinde olmama gerek yoktur. Murat Ülker, büyük bir Fenerbahçelidir. Fenerbahçe başkanı olmasını bir Fenerbahçeli olarak çok isterim. Fenerbahçe başkanlığı Murat Beye çok yakışır. Ancak onun verebileceği bir karardır. Bu vesile ile size önemli bir bilgi vermek isterim. Bunu belki de paylaşmamı istemeyecektir" ifadelerini kullandı.

"BENİ HİÇ RAHAT BIRAKMIYORSUNUZ"

Aziz Yıldırım'ın basın toplantısından satır başları şöyle:

- İstemesek de böyle toplantılar yaparak Fenerbahçe ile ilgili bilgi vermek ya da almak şeklinde toplantılar düzenliyoruz. Aslında ben 5 yıl önce biten kongrede Fenerbahçe ile ilişkimi kestim. Yeni bir hayat kurdum kendime. Ailem, çocuklarım ve iş hayatım. Ama beni hiç rahat bırakmıyorsunuz. Ben emekli oldum. Artık kendi işime, hayatımın bundan sonraki dönemini daha mutlu yaşamak için çalışıyorum. Ama maalesef, açıklama yapsam neden yaptı, yapmasam ben Fenerbahçe'yim diyen adam neden konuşmuyor. Ama Ali Bey'i seçen 16 bin kongre üyesi ortada yoklar.

"FENERBAHÇE’NİN DURUMU ÇOK ACI"

- Niye seçtiniz? Fenerbahçe daha iyi şartlara gelsin, borcu olmasın, dünya yıldızları gelsini şöyle mutluluklar yaşayalım diye seçtiniz. Beş senede neredeyiz? Nerede verilen sözler? Neden yoksunuz ortada? Başkan bağırıyor orada, aday çıksın kongre yapacağım diyor. Ona oy veren 16 kongre üyesi, içinizden 1 tane çıkamıyor mu ya? Fenerbahçe'nin getirildiği durum çok acı.

"BİR TANE SUNUCU BULAMADILAR MI?"

- Aslında bu toplantıyı yapmayacaktım, televizyonda yapacaktım. Mehmet Akif'le beraber yapacaktık. Rahatsızlandı. Gece beni aradı, hakikaten sesi çok kötü, hastanede yatıyor. Bazı komplolar söylüyorlar ama inanmak istemiyorum. Oradaki sıkıntı şu, koskoca Habertürk TV bir tane Mehmet Akif Bey'in yerine sunucu koyamadı mı? Soru işareti o. O da kamuoyunun değerlendirmesine kalsın.

"KONGRE YAP DEMEMİN SEBEBİ SEÇİM DEĞİLDİ"

- Kongrede yaşananlar ve oradaki konuşmalar bizi üzdü. Bunlara cevap vermenin gerektiğine inandığımız için hepinizi davet ettik. Samimi konuşmalar yapacağız. Ana amaç şu. Kongreden önce açıklamayı ben yaptım. Fenerbahçe yönetimi, 5 senedir çok güçsüz. Gücü yok. Ali Bey'in şahsıyla bu iş yürümez. Benim dönemimde 20 senede çok güçlü insanlar vardı. Hem maddi, hem manevi hem de bana fikir verebilecek anlamda. Bir konuda konuşup neticeyi uygulayabilecek, benim dışında kamuoyuna mesaj verecek, kavga edecek insanlar vardı. Benim çağrım da ona. Olağanüstü kongre yap dememin sebebi buydu. Seçim değil, güvenoyu.

"1999'DA YİNE TEK BAŞIMA KALDIM"

Antalyaspor siftah yaptı Antalyaspor siftah yaptı

- Yoksa sen kongre yap, aday çıksın karşına falan değildi. Geçmişte hatırlarsınız, Pendik'le kupa maçı oynadık. Devre arası 1-0 galiptik. Maçtan çıktım Polonya'ya gittim. Uçaktan indik telefonlar çalıyor, ne oluyor dedim 2-1 yenilip elenmişiz. O zaman sayın Ali Şen, Ertuğrul Altaylı gibi insanlar kongre yapalım dediler. Ben de telefonla bağlandım, geliyorum kongre kararı alacağım ve yapacağız dedik. Aday çıkmadı. Yine tek başıma kaldım ve devam ettim. 99’dan 2018, kaç sene. Devam ettik. Ama o zaman yönetimi değiştirdik, güçlü bir yönetim yaptık. 2006'da Denizli’de kaybettik, bıraktık yeni yönetim yaptık. Ali Bey de o yönetime girdi, güvenoyu alarak devam ettik.

"BAŞARISIZLIKTA HERKES AYAĞA KALKACAK"

- Metris'ten döndükten sonra yine şikayet ettiler. Biz de yine güvenoyu almak için seçim yaptık. Bunlardan korkmamak lazım. Ali Bey, güvenoyu istiyorum kongre yapacağım dese ve güvenoyu alsa, yıl sonuna kadar kimse kendisini zorlayıcı şartları getirmekten çekinecektir. Eğer güvenoyu almazsanız, yarın bir başarısızlıkta herkes ayağa kalkacak. Ve Fenerbahçe belki de seneye kongre zamanı gelmeden kongre yapacak. Gözüküyor. Biz bunu uyarmak için söyledik. Yoksa başka amacımız yoktu.

"ALİ KOÇ’A TAVSİYEM..."

- İki tane şıkkı var. Ya anladım, kongre yapacağım. Ya da anlamadım devam edeceğim. Şimdi devam ediyor ama zorlukları görmüyor. Ama güvenoyu alırsa, önümüzdeki sene kongre yapılana kadar rahatça yürüyebilir. Benim tavsiyem ona. Acilen güvenoyu alabileceği kongre yapması.

"EN DOĞRU ADAYI DESTEKLERİZ"

- 2024 seçimlerinde adaylar çıkmalıdır, çıkacaktır. En doğru adayı camia destekleyecektir. Biz de camianın fertleri olarak buna destek olacağız. Fenerbahçe hiçbir zaman başkansız kalmaz, kalamaz. 50 bin tane kongre üyesi var diyoruz, 15-20 bin tanesi başkanlık şartlarını yerine getirebilecek üyelerdir. Fenerbahçe'de benden başka kimse çıkmaz pozisyonunda yürümek yanlıştır. Kimse aday çıkarsa kongre yaparım şeklinde tehdit edilemez.

"KİMSE ÇIKMAZSA BEN ADAYIM"

- Bu camia o kadar büyüktür ki, o büyüklüğünü hiç ummadığınız anda gösterir. Buradan söylüyorum Ali Bey. Ya kongre yap güvenoyu istiyorum diyerek, ya da bu konuyu kapat. Aday çıksın kongre yaparım jestlerinden kendini kurtar. Hem Fenerbahçe’yi hem de kendini küçültüyorsun. Ama buna devam edersen, aday çıkar. Çok rahat çıkar. Hiç kimse çıkmazsa ben adayım. Bu böyle biline. Camiayı zorlama. İnsanları da zorlama. Herkes haddini bilsin.

"FETÖ'CÜ ADAY OLURSA ADAYIM"

- FETÖ'cü, hocacı, Fenerbahçe'den geçmişte maddi kazanç sağlamış olan insanlar aday olursa, gelir orada bulunurum ve aday olurum. Bunu da herkes bilsin. Bunlar bu kulübe giremezler. Burada işleri yok. Çünkü FETÖ olaylarıyla biz çok sağlıklı büyüyeceğimiz şartları maalesef kaybettik. Geldiğimiz noktada Fenerbahçe’nin sıkıntılarının asıl nedeni, FETÖ'nün yapmış olduğu kumpaslarıdır.

"NAMUSLU, ŞEREFLİ, AHLAKLI OLSUNLAR"

- En çok üzüldüğüm şeylerden bir tanesi de 612 milyon dolar borç bıraktığımız. Ya o zamanki dolar-Euro borcumuz o kadar değildi ki. Bundan sonra bu konularda kim yanlış açıklama yaparsa, mahkemeye vereceğim. Namuslu ve şerefli olsunlar. Ahlaklı olsunlar. Doğru olanı anlatsınlar. Siz mal varlıklarını hiç yazmıyorsunuz. Hiç demiyorsunuz ya bu Topuk Yaylası’nı kaça yaptılar, satsa kaç lira eder. Fenerium, kaç liradır ya bugünkü değeri? Salon. Bugün salonu satmaya kalksalar kaç paradır? Niye yazmıyorsunuz merak ediyorum.

"STAT GÖK KUBBEDEN İNMEDİ HERHALDE"

- O söylüyor 612, siz de yazıyorsunuz. Bu kadar mal varlığı var. Stada kaç para harcadık? Gök kubbeden inip de oraya konmadı herhalde. Migros’tan 3 milyon, 3 milyon Uzan'lardan aldık. Sonra 10 milyona yakın Fenerbahçeliler 1907 Tribünü’nü yaparken destek oldular 16, 4 de ben vermiş olayım 20 milyon. 100 milyona mal oldu. 80 milyon nereden geldi? Hangi bankadan aldık? Bütün bankalardan aldık. Harcadık, yaptık.

"ALİ KOÇ SÖYLÜYORSA YALAN SÖYLÜYOR"

- Erol Bilecik de yalan söylüyor, Burhan Karaçam da yalan söylüyor. Ali Koç da aynı şeyleri söylüyorsa yalan söylüyor. Şimdi hepsini anlatacağım ve bir daha da bu konuda hiç konuşmayacağım. Konuşacağım tek şey, mahkemeye vermek.

TAHTANIN BAŞINA GEÇTİ

Tahta başına geçerek kendi dönemindeki mali tabloyu rakamlarıyla birlikte aktaran Aziz Yıldırım, şu anki yönetimin ifade ettiği gibi 612 milyon dolar borç bırakmadığını söyledi.

Kendi dönemindeki borçlanmayla Fenerbahçe Kulübü'ne birçok şey kazandırdığını aktaran Aziz Yıldırım şöyle devam etti:

- Bu borcu yaparken biz bu paraları nereye harcadık. Alıp evimize götürmedik değil mi? Önce harcamaları söylüyorum. Ülker Stadyumu'nu yaparken 80 milyon Dolar bankalardan para aldık ve harcadık. Sonra Samandıra Tesisleri'ni yaptık. 10 milyon Dolar para harcadık. Dereağzı'nın havuzlarını, binalarını her şeyini yaptık. 15 milyon Dolar.

- Bunların hepsi defterlerde var. Faruk Ilgaz Tesisleri'ni yaptık. 10 milyon da oraya harcadık. FB TV'yi kurduk. Radyosu, oyu, buyu derken 7 milyon Dolar da oraya harcadık. Kenan Evren Lisesi’ne 15 milyon Euro para harcadık. Okul yaptım, 3 tane salon yaptım, orada duruyor. En son Sayın Binali Yıldırım başbakanken onunla Başbakanlık Ofisi'nde konuştuğumda parayı bize ödeyin, biz bu işten vazgeçelim dedim. O da devlet parayı aldı mı ödemez, bu protokolü yerine getireceğiz dedi. O şekilde anlaşma yaptık. Önder Fırat da şahidimdir. Toplam 135 milyon Dolar harcadığım paranın içinde bunlar var.

"FENERBAHÇE YENİLMEZ LAFI ÖNEMLİ BİR SÖZDÜR"

- Fenerbahçe, dönem dönem başarısız olmuş, taraftarını üzmüştür. Taraftarlarımızın bugün yaşadığı üzüntü bunun ötesindedir. Bizlerin Fenerbahçeliliği, rakip kim olursa olsun kazanacağına inanan zamanlardan gelmektedir.

- Bizler de böyle yaptık. Rakiplerimize her alanda psikolojik üstünlük kurduk. Sahamızda onlarca yıl süren yenilmezlik serileri elde ettik. Yeni nesilleri Fenerbahçeli olmaya yönelten bir iklim oluşturduk.

- Fenerbahçe yenilmez lafı önemli bir sözdür. Çünkü gerçekten de böyle idi ve böyle olmalıdır. Üzülerek söylemeliyim ki biz bu duyguları yitirdik. Çocuklarımız mutlu değil. Her yerde umutsuz, hayal kırıklığı yaşayan taraftarlarımızca yolumun kesilmesi, dertlerini ifade etmeleri ve eski güzel günlere özlemin nedeni de budur.

- Sportif başarı olmayabilir, kazanabilirsin. Borç olabilir, altından kalkabilirsin ancak; mevcut yönetim sayesinde Fenerbahçelilere has o Fenerbahçelilik ruhunu kaybediyoruz. İşte onun asla telafisi yok. işte en büyük sorun da bu...

- Taraftarımızın bugünkü büyük üzüntüsünün sebebi de budur. Büyüklük kolay kazanılmayan ama kolay kaybedilen bir olgudur. Bunun için Ali Beye, yeni Alex'ler, Appiah'lar, Van Hooijdonk'lar, Ortega'lar, Kuyt'lar al. Tuncay gibi, Serhat gibi, Volkan örneğinde olduğu gibi, genç yıldızları elinde tut. Arda'yı Ferdi'yi elinden kaçırma diye tavsiyede bulunduk.