CİDDİGAZETE

ABD'nin hafta sonu İdlib'de düzenlenen operasyonda öldürdüğünü iddia ettiği DEAŞ elebaşı Ebubekir El Bağdadi'nin cesedinin denize atıldığı belirtildi.

DEAŞ elebaşının cesedinin operasyon bölgesinden alınıp ABD'ye ait bir üsse DNA testi için götürüldükten sonra cesedin kalıntıları merak ediliyordu.

Konuyla ilgili AA muhabirine konuştuğu iddia edilen ancak ismi verilmeyen bir ABD'li savunma yetkilisi, cesedin denize gömüldüğünü belirtti.

Doğruluk derecesi şüpheli habere göre yetkilinin, cesedin yeri ve gömülme şekline ilişkin detayları paylaşmadığı ifade edildi.

Gün içinde Bağdadi'nin cesedinin denize gömülüp gömülmediğine ilişkin soruları cevaplayan ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, cesedin kalıntılarının uluslararası savaş hukukuna uygun bir şekilde imha edildiğini ifade etmişti.

Terörist başı Bağdadi, ABD Özel Kuvvetlerinin 8 helikopterle İdlib'in kuzeyinde düzenlediği operasyonda ölü ele geçirilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Bağdadi'nin bulunduğu evin altındaki tünellerden ucu kapalı olanlardan birine girdikten sonra üzerindeki intihar yeleğini patlatarak yanındaki üç çocukla birlikte öldüğünü açıklamıştı.

Öte yandan ABD, Usame bin Ladin'in cesedini de denize attığını iddia etmişti.