CiddiGazete- Devlet Bahçeli, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen iftar programında konuştu.

"DEMOKRASİYE SAYGISIZLIKTIR"

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e tepki gösteren Bahçeli, şunları söyledi:

- Türk milletinin asırlar boyunca müessir gücü birlik ve kardeşliği olmuştur. Milletimizin dayanışma ve yardımlaşma hasletiyle aşamayacağı hiçbir engel de yoktur. Felaketler ne kadar ağır olsa da altından kalkacak kuvvet ve kudret Türk milletinde vardır ve tartışmasızdır. Türklük nice badireyi atlatmıştır. Kandil Dağı'nı Tanrı Dağı zanneden, Kürşat'ı teröristlerle karıştıran kötürüm siyaset zihniyetleri elbette mazimizin ihtişam ve itibarını bilemez, bilse dahi telaffuz edecek cesareti gösteremez.

- Bu zihniyet sahiplerinin, Meclis grup kürsüsünde çıldırmış gibi sağa sola mermi kovanı atmaları evvela millete ve demokrasiye saygısızlıktır. Ayrıca bağıra çağıra mermi fırtlatmak çaresizlik içinde kıvranan, köşeye sıkışan, çıkmaz sokaklara düşen, kaostan yemlenmek için sıraya giren bir çarpıklıktır.

- Vatan ve millet düşmanlarıyla aynı karede poz verip ittifak kuranların Türklüğün muhteşem geçmişinden örnekler vermesi sadece bir aldatma, sadece bir istismar, sadece bir hezeyandır. Kanaatimce sürekli maske değiştirmek, oradan buraya köşe kapmaca oynamak su katılmamış gafilliktir, aynı şekilde dün dediğini bugün inkar eden siyasetçilerin iflah olmaz akıl ve ahlak sorununa gömüldüklerine delalettir.

MUHALEFETE TEPKİ

- Terörizme payanda olan bir muhalefetin ilk örneği maalesef Türkiye'de vücut bulmuştur. Kendi ülkesine hasım olan bir mankurtluğun simgesi haline gelenler bellidir ve alayı zillettedir. Biz ilhamımızı ecdadımızdan ve tarihimizden alırken, onların ilhamı Türk düşmanlarıdır ve bu yalın gerçek çok sarsıcıdır.

- Kaşgarlı Mahmut'un ifade ettiği Alper Tunga bir cihan hükümdarıdır. Mete Han'dan Alparslan'a, Atilla'dan Osman Gazi'ye, Fatih'ten Mustafa Kemal'e uzanan muzaffer ve müstesna isimler Türk'ün dünya üzerindeki zafer tuğunu kaldıran kahramanlardır. Bizim yolumuzu bu kahramanlar aydınlatırken, zilletin yolunu Merhum Hüseyin Nihal Atsız'ın dediği gibi, dalkavuklar aralamaktadır. Fakat bu yol, yol değildir. Bu yolun sonu yoktur.

- Yeni Yüzyıl, Yeni Hayat ve Yeni Türkiye bu kapsamda hayallerimizin gerçeğe dönüşünü sağlayacaktır. Başkalaşmadan değişerek, değiştikçe olgunlaşıp kökleşerek, kendimize dönerek, kendimiz olarak, aynı zamanda çok çalışarak önümüzdeki yüzyılı Türk ve Türkiye Yüzyılı yapacağız.

14 MAYIS MESAJI

- 14 Mayıs'ta geleceğimizin göz aydınlığı Türk gençliği olarak önce varlığınıza, ülkenize, milletinize ve bağımsızlığınıza sahip çıkınız. Cumhurun tertemiz evlatları olarak zillete karşı kesin bir cephe alınız. Her şeyden önce Türkiye kararında olunuz. Hepinizin Türk tarihinin sorumluluğunu kalbinizde ve kafanızda taşıdığına inanıyorum. Bundan sonra Türk milletinin varlığı ve birliği konusunda aldığınız tarihi görevi daha yükseklere çıkarmakla mükellefsiniz.

- Bunun için 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleri tarihi nitelikli bir karar ve kader anıdır. Cumhur İttifakı olarak Türkiye'mize sahip çıkacağız ve bu süreçte Türk gençliğinin iradesi geleceğin yol haritasını belirleyecektir.

AKŞENER MERMİ KOVANLARINI FIRLATMIŞTI

Meral Akşener, 5 Nisan’da partisinin İstanbul İl Başkanlığı'na yönelik saldırı sonrası başlayan tartışmalar üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyup Erdoğan'a yüklenmişti.

"Recep Bey çıkmış benden özür bekliyormuş" diyen Akşener, "Utanmasan mermiye saldırdı diye parti binamızı tutuklayacaksın. Bir de senden özür dileyeceğim, öyle mi? Hadi oradan be hadi oradan! Çok beklersin!" demişti.

Elindeki kovanları yere fırlatan Akşener, partililere seslenerek "Tüm mermilere göğüs gerip; milletimize güneş olacaksınız! Söz mü?" ifadesini kullanmıştı.