CiddiGazete- Yeni kabinenin belirlenmesiyle üst düzey bürokrasi de yeniden şekillenmeye başladı. T24 yazarı Tolgan Şardan, deprem bölgesindeki illerin valilerinin değişeceğini belirtirken, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ekibinde yer alan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu, İstihbarat Dairesi Başkanı Sabit Akın Zaimoğlu ve Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz'ın Devlet Bahçeli'den randevu istediklerini iddia etti. Şardan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Halen Kayseri Valisi Gökmen Çiçek'in bakan yardımcısı olacağı kulislerde ifade ediliyor. Çiçek'in, daha önce İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü yapmasından dolayı yeniden merkezde görev alması bekleniyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yapılacak atama konusu da yine önceki günkü kabine toplantısı sonrasında netleşti. Bir aksilik olmadığı takdirde halen Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olan Mustafa Çalışkan, genel müdür koltuğuna oturacak."

"POLİS ŞEFLERİ BAHÇELİ İLE GÖRÜŞMEK İSTEDİ"

Tolga Şardan, Süleyman Soylu'ya yakın üç ismin de görevden alınacağını yazdı: "Aynı kapsamda, önceki bakan Soylu'nun ekibinde yer alan Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz ile Genel Müdür yardımcısı Resul Holoğlu'nun görevden alınması kesinleşti. Aynı durum İstihbarat Başkanı Sabit Akın Zaimoğlu için de geçerli."

Erdoğan'ın acı günü Erdoğan'ın acı günü

Adı geçen üç polis şefinin geçtiğimiz günlerde Devlet Bahçeli ile görüşme talebinde bulunduğunu ancak Bahçeli'nin polis müdürlerine, "İçişleri Bakanı'nın çalışmalarına ve tasarruflarına karışmayacağız" mesajını ilettiğini belirten Şardan, şu ifadeleri kullandı:

"Süreçte, gerek Soylu'nun kendisi, gerekse ekibi hakkında daha önce hazırlanan iki ayrı raporun farklı zamanlarda Cumhurbaşkanlığı'na iletildiğini hatırlatayım. Büyüteç okurları hatırlayacaktır; ilk rapor, bizzat Soylu hakkında idi. Organize suç örgütü hükümlüsü Sedat Peker'in açıklamalarının ardından hazırlanan rapor, 2021'de Erdoğan'a iletilmek üzere Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi. İkincisi ise Soylu ve ekibini anlatan özel bir rapor olarak geçen yıl yine Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi."