Soylu: 12-13 saat uçup Mersin'e geldiler Soylu: 12-13 saat uçup Mersin'e geldiler

CiddiGazete- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sheraton Otel'deki Suudi Arabistan Milli Günü Resepsiyonu'nda yaptığı konuşmada, milli gün dolayısıyla Suudi Arabistan'ı tebrik ederek, iki ülke arasındaki kardeşliğin daim olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ve tebrik mesajını ileten Soylu, iki ülke arasındaki bağların büyük sorumluluklar yüklediğini vurguladı.

Soylu, iki ülke arasındaki ilişkilerin mazlum milletlere de umut ve güç verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"İnanıyoruz ki 21. asırda bu ilişkinin güçlülüğü dünyadaki birtakım haksızlıklara dur diyebilecektir. Savunma sanayinden ticarete, aynı zamanda terörle mücadeleye kadar ve dünyada uzanılabilecek birçok probleme kadar Suudi Arabistan ve Türkiye'nin birliği, Allah'ın izniyle mazlum ve mağdur milletlere, hak arayan milletlere esenlik ve refah verecektir"

TÜRKİYE'NİN EXPO 2030 İÇİN DESTEK MESAJI

İki ülke arasındaki ticaretin daha güçlü seviyeye çıkarılması için seferber olunduğunu dile getiren Soylu, Suudi Arabistan'ın çevre konusundaki çabalarını desteklediklerini ve iş birliğine hazır olduklarını ifade etti.

Süleyman Soylu, Suudi Arabistan'ın Expo 2030'un Riyad'ın ev sahipliğinde yapılması talebini Türkiye'nin desteklediğine işaret ederek, "Bu adaylık tüm bölgemiz açısından önemli bir adımdır. Karşılıklı yatırımlar konusunda özellikle yüksek teknoloji, yenilenebilir enerji gibi alanların öne çıkmasından büyük memnuniyet duyuyoruz" diye konuştu.

"MAZLUM İNSANLAR BİZİ BEKLEMEKTEDİR"

İki ülke arasındaki diğer iş birliklerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Suudi Arabistan ile çok güçlü bir yolculuğa başlıyoruz. Bu yolculuk sadece ticari anlamda, sadece iki ülkenin bir araya gelerek oluşturduğu bir güç yolculuğu değil. Aynı zamanda bu yolculuk hakkın, hakkaniyetin, doğruluğun, mazlumun, mağdurun, dünyaya söylenecek doğru sözün yolculuğudur. Bizim iş birliğimiz güçlüyse dünyada hakkaniyet çizgisine ulaşmak daha kolay olur. Elini uzatmış, mazlum insanlar bizi beklemektedir. Biz bunu sağlamak, dünyaya da bunu anlatmak zorundayız."

SUUDİ ARABİSTAN'IN MİLLİ GÜNÜ NEDİR?

İngilizlerle yaptıkları işbirliği ile Osmanlı'ya ihanetin simgesi olan Suudi Arabistan, 22 Eylül 1932 yılında sözde bağımsızlığını ilan etti.

Arabistan yarımadası, "bağımsızlık" adı altında İngiltere ve ABD'ye endeksli politikaları yürütmek için Suud ailesine teslim edildi.

Rejim şekli mutlak monarşi olan Arabistan, Suud Hanedanı tarafından yönetilmektedir. Kralın aynı zamanda hükûmet başkanı olduğu bu sistemde, hükûmet fonksiyonları bakanlar kurulu tarafından yürütülmektedir. Siyasi parti ve genel seçimlerin olmadığı ülkede, Suud soyundan gelen kral oldukça geniş yetkilere sahiptir. Yasama organı yetkisinin kralın elinde olduğu sistemde, Şura Meclisi'nin 150 üyesinin tamamı kral tarafından atanmaktadır.

Belediye meclisleri için seçimler yapılmakla birlikte, kendilerine emir denilen idari bölge yöneticilerinin tamamı vehhabi Suud Ailesi'ne mensuptur. Bütün üst kademe yöneticileri ve belediye başkanları kral tarafından tayin edilir. Ayrıca kolluk kuvvetleri memurları kral ve bakanlar kurulu tarafından atanmaktadır. Memurların çoğunluğu kral ile yakından akraba; geriye kalanlar ise uzaktan akrabalarıdır.