CiddiGazete- Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Devlet Bahçeli'nin kabinede MHP'li bakanın yer almasını isteyeceği iddiaları ile ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısının "MHP bakanlık mı isteyecekmiş" başlıklı kısmında 2018'deki seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Devlet Bahçeli'ye bakanlık teklif ettiğini belirterek o dönem yaşananları aktardı:

"24 Haziran 2018 seçimlerinden sonraydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kabineyi ilan etmeden önce Bahçeli ile görüşmüştü. Erdoğan'ın o görüşmede MHP'ye bakanlık teklif ettiği söylenmişti. Ancak Bahçeli'nin koalisyon görüntüsü vermemek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi partisinden oluşturacağı bakanlar kurulu ile çalışması için MHP'den bakanlık verilmesine gerek duymadığı söylenmişti. Hatta Erdoğan'ın kabine listesi açıklanmadan önce de yeniden temas kurdurup Bahçeli'nin kararında bir değişiklik olup olmadığını ölçmeye çalıştığı ifade edilmişti. Ancak Bahçeli'nin duruşunu koruduğu için kabineye MHP'li bakan alma düşüncesinden vazgeçtiği konuşulmuştu. Cumhur İttifakı'nda ortak olduğu için bunlar zamanın ruhuna uygun olan davranışlardı. İki liderin karşılıklı jestleriydi."

Bu kulislerin 2018 seçimlerinden sonra kabinenin kurulması sürecinde yaşandığını ve artık geride kaldığını belirten Selvi, "Erdoğan'ın her defasında MHP'li bakanların kabinede olmasını istediği, Bahçeli'nin ise prensipleri gereği buna gerek duymadığı söylendi" diye yazdı.

Meral Akşener'den Erdoğan'a: Ufak at Meral Akşener'den Erdoğan'a: Ufak at

SELVİ, SEÇİMLERİ AKP KAZANACAKMIŞ GİBİ KURGU YAPIYOR

Şimdiye kadar MHP bakanlık istemiş, Erdoğan vermemiş ama 2023 seçimlerinden sonra MHP bakanlık almakta kararlıymış gibi sunmanın siyasi gerekçeklere uymadığını belirten Selvi şu ifadeleri kullandı:

"Bahçeli, kabinede MHP'li bakanın yer almasını isterse Erdoğan bundan kaçınmaz. Ama Bahçeli'nin talep edeceğini zannetmiyorum. Bunu bir ittifak içi mücadele gibi sunmanın anlamı yok."