CiddiGazete- İtalya'da bulunan ve suç örgütü elebaşı suçlamasıyla kırmızı bültenle aranan "Daltonlar" çetesinin elebaşı Barış Boyun yakalandı.

İtalyan polisinden yapılan açıklamada, Milano Mahkemesi Ön Soruşturma Hakimliğinin çıkardığı ihtiyati gözaltı kararı doğrultusunda İtalya, Türkiye ve Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (Interpol) işbirliğinde İtalya, İsviçre, Almanya ve Türkiye'de düzenlenen operasyonlarda 19 kişi gözaltına alındı.

İtalyan basınında çıkan haberlerde, operasyon çerçevesinde gözaltına alınanlar arasında "Daltonlar" isimli organize suç örgütünün elebaşı Barış Boyun'un da bulunduğu belirtildi.

Boyun'un sabah saatlerinde başkent Roma'ya 90 kilometre mesafedeki Viterbo'da gözaltına alındığı ifade edildi.

ALİ YERLİKAYA DETAYLARI PAYLAŞTI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Barış Boyun'un yakalandığı operasyonla ilgili şu detayları paylaştı:

İtalya'da ülkemiz adli makamlarınca Kırmızı Bültenle aranan, elebaşılığını Barış Boyun'un yaptığı organize suç örgütüne yönelik;

KOM Başkanlığımız, Interpol-Europol Daire Başkanlığımız ve İtalyan Güvenlik Makamlarınca ortaklaşa yapılan çalışmalar sonucu İtalyan polisi tarafından Roma ve Milano'da operasyon düzenlendi.

Operasyonda elebaşı Barış Boyun'un da aralarında bulunduğu organize suç örgütü üyesi 17'si Türk ve 2'si İtalyan olmak üzere toplam 19ş üpheli yakalandı.

Aziz milletimizin bilmesini isterim ki;

Hangi büyüklükte olursa olsun, hangi ülkeye kaçmış olursa olsun organize suç örgütlerini çökertip, adalete teslim etmeye kararlıyız. Onların nefeslerini keseceğiz.

Ülkemiz adli makamlarınca suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kasten öldürme dahil 23 ayrı suçtan aranan, toplam 56 ayrı suç kaydı bulunan ve 3'ü cinayet olmak üzere; kasten yaralama, 6136 Sayılı Kanuna muhalefet, yağma vb. suçlarından kırmızı bültenle aranan, elebaşılığını Barış Boyun'un yaptığı organize suç örgütüne yönelik;

İtalya Polisi ile KOM Başkanlığı, İnterpol Europol Daire Başkanlığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü, Sakarya Emniyet Müdürlüklerince ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında; İtalyan polisi tarafından Roma ve Milano'da operasyon düzenlendi.

Operasyonda elebaşı Barış Boyun'un da aralarında olduğu organize suç örgütü üyesi 19 şüpheli yakalandı.

Firari Barış Boyun Organize Suç Örgütüne yönelik bu güne kadar İstanbul, İzmir, Tekirdağ, Sakarya, ve Kütahya'da gerçekleştirilen 26 ayrı operasyonda 317 şahıs yakalandı. Bunlardan; 175'i tutuklandı ve 100'ü hakkında adli kontrol kararı verildi.

KOM Başkanlığımızı, Interpol-Europol Daire Başkanlığımızı ve İtalyan Güvenlik Makamlarını tebrik ediyorum.

Dünyanın neresinde olursa olsun aziz milletimizin huzurunu kaçıranları, suç işleyenleri yakalayıp, nefeslerini kesmeye devam edeceğiz.

Organize suç örgütlerine yönelik mücadelemiz azim ve kararlılıkla devam edecek.

BARIŞ BOYUN KİMDİR?

Türkiye'de ve Avrupa'da işlenen birçok cinayetin sorumlusu Barış Boyun, 45 yaşında.

Tatilin ilk gününde 852 kaza: 5 ölü Tatilin ilk gününde 852 kaza: 5 ölü

Son olarak Yunanistan'da 6 Türk otomobilde öldürüldü. İnfaz edilenlerin Barış Boyun'un yönettii "Daltonlar" çetesine mensup olduğu iddiası gündeme geldi.

Barış Boyun suç örgütünün birçok silahlı çatışma ve cinayete karıştığı belirlendi. Suç örgütünün 8 cinayet dosyasının bulunduğu öğrenildi.

Editör: İbrahim KANBUR