CiddiGazete- İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin "İlk depremde felaket yaşanır" uyarısına rağmen AKP'li Güngören Belediyesi'nin bataklık zemine yaptığı 84 daire için ihale tarihi belli oldu.

Güngören Belediyesi, 2011 yılında Gençosman Mahallesi'ndeki 2 bin 700 metrekare büyüklüğündeki iki araziyi "belediye hizmet alanı yapılacağı" gerekçesiyle kamulaştırdı.

İHALEYLE SATILACAK

Eski bakan iş buldu Eski bakan iş buldu

Ancak daha sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından arazilerin imar planı "konut ve ticaret alanı" olarak değiştirildi. Güngören Belediye Başkanlığı'nın belediyeye gelir elde etmek için inşa ettiğini söylediği konutlar Resmi Gazete'de yayımlanan ilânla satışa çıkarıldı.

84 daire, 3-8 milyon TL arasında değişen muhammen bedelle, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun 36. maddesine göre "kapalı teklif usulü" ile satılacak. İhale 21 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilecek.

HUKUKA AYKIRI

Kamulaştırılan arazinin sahiplerinden biri de AKP'li Güngören Belediyesi'ne 4 Temmuz 2022 tarihinde dava açtı. Dava dilekçesinde, AKP'li belediyenin 5 milyon 454 bin TL'ye kamulaştırdığı araziye yaptığı konut projesinden en az 428 milyon TL gelir elde edeceği belirtildi. İstanbul 3. İdare Mahkemesi ise AKP'li belediyenin araziyi "belediye hizmet alanı" yapılacağı gerekçesiyle kamulaştırdığı ancak "konut ve ticari alan" inşa ettiğini vurgulayarak "yapı ruhsatlarının" hukuka uygun olmadığını ve ruhsatların yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

(Cumhuriyet)