CiddiGazete- Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kurban Bayramı’nda coronavirüs tedbirleri kapsamında yerel bir takım kısıtlamaların getirilebileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ülke genelinde bir kısıtlama yapılmayacağını açıkladığını hatırlatan Prof. Dr. İlhan, CNN Türk canlı yayınında özetle şunları söyledi:

“Kurban Bayramı'na çok düşük rakamlarla girmek arzusundayız ama daha aşağı düşmezsek bazı kısıtlamalar da gelebilir. Evet, ülke genelinde sayın bakanımız kısıtlama olmayacağını söyledi ama bir ilçede ya da bir ilde çok fazla vaka artışı görülürse oraya kısıtlama gelebilir. Giriş çıkış yasağı gelebilir.

FİZİKSEL MESAFEYE DİKKAT

Kurban Bayramı'nda kimse Ramazan Bayramı'ndaki gibi uzakta olmak istemez. Memlekete gideceğiz ama fiziksel mesafe ve karantina koşullarına da dikkat etmemiz gerekiyor. Evet çok özledik büyüklerimizi. Gittiğimiz zaman sarılma, temas yerine yine fiziksel mesafeye dikkat etmeliyiz.

HAVALANDIRMAYA DİKKAT

Kaldığımız yerde havalandırmaya dikkat etmeliyiz. Camı mutlaka açmamız gerekiyor. Özellikle bir evde çok sayıda kişi kalacaksa tuvalet gibi banyo gibi yerlerin havalandırmasına çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü virüs gücünü temastan ve havadaki yoğunluktan alıyor. Eğer Kurban Bayramı'nda bunlara dikkat etmezsek bayramdan sonra vaka sayısındaki artışı görebiliriz.”