CiddiGazete- TBMM'de yemin eden milletvekilleri arasında, terör örgütü Hizbullah'la bağı nedeniyle tepkilerin hedefindeki Hüdapar'ın milletvekilleri de yer aldı.

1990'lı yıllarda düzenlediği terör eylemleriyle bilinen Hizbullah'ın "siyasi ayağı" olduğu ifade edilen Hüdapar'ın AKP listesinden Meclise girmesi, Fransa'da haberlere yansıdı.

France 24 televizyonu, "Erdoğan İslamcı Kürt partisini destekledi, kadınlar bedel ödeyecek" başlıklı haberde, Diyarbakır ve İstanbul'da Hüdapar'ın Meclise girmesinin yankılarını izledi.

"TÜRKİYE'DE KADINLAR KORKU İÇİNDE"

AKP'nin Hüdapar'a desteğinin Kürt seçmenin oyunu almaya yönelik olduğunu değerlendiren Fransız televizyonu, Türkiye'de kadınların bedel ödeyecekleri konusunda büyük korku yaşadığını aktardı. France 24'e konuşan İstanbul'dan bir kadın seçmen, Hüdapar'ın kadınların seçim hakkına karşı açıklamalar yaptığını söyleyerek "Din bu ülkede siyasete egemen oluyor ve bu seçim kadınların hayatlarını ve haklarını değiştirebilir. Hüdapar çok güçlü ve ben çok endişeliyim" dedi.

France 24, Hüdapar'ın Hizbullah'la bağlantısını da ayrıntılı olarak okuyucularına aktardı.

Diyarbakırlı bir kadın da "Bu kadınların son seçimi olabilir. Belki oy verme hakkımızı kaybedeceğiz. Her şeyi değiştirecekler. Hüdapar yüzünden İran gibi olacağız" ifadelerini kullandı.

France 24, siyasi olarak ikiye bölünen ülkede birçok kadının Erdoğan'ın yeni döneminin daha kötü olacağına inandığını aktardı. Hüdapar'ın siyasi alandaki yükselişinin büyük tepkilere yol açtığını ifade eden kanal, bu durumun Erdoğan cumhurbaşkanlığında üçüncü dönemine başlarken hükümetin İslamcılığı daha da ileriye götüreceği endişesine yol açtığı değerlendirmesine yer verdi.

Rafet Vergili'den pavyon çıkışı Rafet Vergili'den pavyon çıkışı

"AKP SAYESİNDE YERALTINDAN ÇIKTILAR"

Londra Üniversitesi'nde Hizbullah üzerine çalışmalar yürüten Mashuq Kurt, Hizbullah'la bağlantılı birçok aydınlatılmamış cinayet olduğuna, örgütün özellikle kadınları ve aktivistleri hedef aldığına dikkat çekerek, AKP politikalarının Hüdapar gibi önceden yeraltında olan İslamcı örgütlerin yasal olarak ortaya çıkışına zemin hazırladığına dikkat çekti.