Cübbeli'nin kayınbiraderi Zafer Partisi'nde Cübbeli'nin kayınbiraderi Zafer Partisi'nde

CiddiGazete- KONDA Araştırma ve Danışmanlık şirketindeki genel müdürlük görevinden kısa bir süre önce ayrılan Bekir Ağırdır, "Altılı Masa"nın son toplantısını yorumladı.

Ortak aday konusunda yapılan açıklamaları değerlendiren Ağırdır, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın durumu ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Ağırdır, “CHP Genel Merkezi ile ilişkilerine ve her ikisinin açıklamalarına bakıldığında İmamoğlu ve Yavaş’ın adaylığı konusunda bir karara varılmış görünüyor. Benim gördüğüm partinin veya Kemal Bey’in kafasında, listede her iki isim de yok” dedi.

AKŞENER VETO HAKKINI KULLANIR MI?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in cumhurbaşkanı adayı olmayacağını açıklamış olmasına rağmen, önerilen isimlere göre fikir değiştirebileceğini belirten Ağırdır, “Kemal Bey çok çok sürpriz bir isim getirirse önce Meral Hanım veto hakkını kullanır. Kemal Bey örneğin İlhan Kesici gibi bir isim getirirse Meral Hanım veto eder. Öyle bir durumda ‘Siz aday olmuyorsanız ben olayım’ diyebilir. Biraz o da Kemal Beyin masaya kimi getireceğine bağlı” diye konuştu.

"KEMAL BEY ADAYLIĞI ARZULUYOR"

Altılı Masa’nın son toplantısında liderlerin ortak açıklamasında “Ortak adayımız herkesin cumhurbaşkanı olacak” vurgusu yapıldığına dikkat çeken Ağırdır, Kılıçdaroğlu’nun önceki seçimlerde adaylar konusunda sürpriz isimler açıkladığını anımsattı.

Ağırdır, “Kemal Bey adaylığı arzuluyor ve istiyor görülüyor. Altılı Masa’daki liderlerin Kemal Bey’in masaya aday adayı ismi getirmesini kabul ettiğini düşünüyorum. Her şeye rağmen Kemal Bey, konuşulan isimler dışında çok çok sürpriz bir ismi getirirse o zaman veto edilebilir” dedi.

CEMİL ÇİÇEK’İN MESAJI

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek’in iktidara verdiği, “Siyasette adama kirlettiği testiden su içirirler” mesajını da yorumlayan Ağırdır, “Erdoğan’da 2010’dan itibaren giderek çözüle çözüle yaşanan yalnızlaşma hali var. Erdoğan etrafındaki entelektüel kapasite giderek eksildi. AK Parti içinde de özellikle bu ekonomik krizi görmeyiş ve yanlış politikalardaki ısrar ediş çatlakları da parçalar hale gelecek. Hele hele seçimi kaybediyor hissi çıkarı için orada olanlarda da çözülmeler başlatacak. Önümüzdeki dönemde Cemil Çiçek’in yanına başka isimlerin de ekleneceğini düşünüyorum” diye konuştu.

KRİZ VE ERDOĞAN'IN EKİBİ

Ağırdır, iktidarın yanlış politikalarda ısrar nedeniyle giderek oy kaybettiğini ifade ederek, “Şu anda asıl muhalefet gidişatı değiştirecek iklimi yaratan, ekonomik kriz ve Erdoğan’ın ekibidir. Bu Altılı Masa’dan daha sıkı muhalefet ediyorlar gidişata, bile isteye yanlışa devam ettikleri için deyim yerindeyse kendi ayaklarına sıkıyorlar. Şu anda gidişatı değiştirecek negatif duyguyu yaratan şey ekonomik kriz ve bu yanlış kararları ısrarla almaya devam eden Erdoğan’ın ekibi ve kendisi” dedi.