CiddiGazete- Türkiye Belediyeler Birliği'nin yeni başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Ekrem İmamoğlu seçimde 515 oy alırken, rakibi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Ahmet Metin Genç 250 oyda kaldı.

En yaşlı üye sıfatıyla divan başkanı olan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Dem'li Ahmet Türk, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Mehmet Sıddık Akış'ın İçişleri Bakanlığınca Hakkari Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmasını kınadıklarını bildirdi.

AHMET TÜRK KAYYUMA TEPKİ GÖSTERDİ

Bunun üzerine salonda bulunan bazı belediye başkanları, "Biz kınamıyoruz" diyerek tepki gösterdi.

Tartışmanın ardından Birliğin 2023 yılı faaliyet raporu görüşüldü. 2023 yılı bütçe kesin hesabının da görüşülmesinin ardından birlik başkanlığına aday olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç'in başkanlık divanı ve encümen üyelerinden oluşan listesi katip üyelerce okundu.

Erdoğan: Ziyareti hazmedemediler Erdoğan: Ziyareti hazmedemediler

SEÇİM ÖNCESİ İMAMOĞLU KONUŞMADI

Ekrem İmamoğlu, genel kurulda seçim öncesinde konuşma yapmadı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Genç'in genel kurula hitabının ardından birlik başkanı, başkanlık divanı ve encümen üyelerinin seçimi yapıldı.

Editör: İbrahim KANBUR