CiddiGazete- Şehzade kızı olması dolayısıyla Osmanlı Hanedanının "sultan" unvanını taşıyan hayattaki 14 kadın üyesinden biri olan Berna Sultan Osmanoğlu (25) İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beykoz Sosyal Tesisi'nde gerçekleşen düğünle dünyaevine girdi.

Hanedan 191

Seçtikleri ilginç gelinlik ve damatlık kıyafetleriyle dikkat çeken çiftin nikâhı Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından kıyıldı. Gelin ve damadın şahitliklerini ise Prof. Dr. İlber Ortaylı, eski Refah Partisi Milletvekili Şevki Yılmaz ve TV programcısı Mehmet Fatih Çıtlak yaptı.

Osmanlı Hanedanı'nın hayattaki 14 kadın üyesinden biri olan Berna Sultan Osmanoğlu, 1998 yılında İstanbul'da dünyaya geldi.

34. Osmanlı padişahı II. Abdülhamid Han'ın 5. kuşaktan torunu olan Berna Sultan Osmanoğlu'nun babası Orhan Osmanoğlu Şam'da, dedesi Harun Osmanoğlu ise Lübnan'da doğdu.

Harun Efendi'nin babası Şehzade Mehmed Abdülkerim Efendi ile Sultan II. Abdülhamid Han'ın en büyük oğlu olan dedesi Mehmed Selim Efendi, Osmanlı Hanedanı üyelerinin 1924'de yurt dışına çıkarılması sırasında Beyrut'a gitti.

Mehmed Abdülkerim Efendi, Şam'da evlendikten sonra 1930 ve 1932 yıllarında iki çocuğu oldu. Abdülkerim Efendi, 1935’te hayatını kaybetti.

Tokat'ta uykusuz gece Tokat'ta uykusuz gece

Mehmed Selim Efendi'nin de 1937'de vefatından sonra Harun Osmanoğlu'nun annesinden başka kimsesi kalmadı.

Uzun sürgün yıllarının ardından ailenin Türkiye'ye dönmesine 1974 yılında izin verildi.

Şehzade Harun Osmanoğlu, yaşayan 24 Osmanlı şehzadesi içinde yaşça en büyük olması sebebiyle "Osmanlı hanedanı reisi" ünvanını aldı. Berna Osmanoğlu, şehzade Orhan Osmanoğlu'nun beş çocuğundan dördüncüsü.