CiddiGazete- TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, İkinci Lig'de mücadele eden Adıyaman FK ve Diyarbekirspor'un yanı sıra TFF 3. Lig ekipleri Yardımcıoğlu Sigorta Kahramanmaraşspor, Malatya Arguvanspor ve Osmaniyespor'un ligden çekilme taleplerinin onaylandığını açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleşen 2. Lig ve 3. Lig Kulüpler Birliği toplantısının ardından TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği Başkanı Hasan Gökçe basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Süper Lig ve 1. Lig takımlarıyla ilgili toplantıların ardından bugün de TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig ekipleri için toplandıklarını söyleyen Büyükekşi, "Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Kulüpler Birliği’yle yaptığımız toplantıda 3-4 Mart tarihleri arasında ligleri başlatma kararı almıştık. Bugün de aynı şekilde 2. ve 3. liglerin, 3-4 ya da 4-5 Mart tarihleri arasında başlamasında mutabık kaldık. Ligden çekilmek isteyen kulüplerimiz var. 2. Lig Kırmızı Grup’ta Adıyaman FK ve Diyarbekirspor ligden çekildi. İskenderunspor'un herhangi bir talebi olmadı. 2. Lig Beyaz Grup'tan Şanlıurfaspor ve Amed Sportif Faaliyetler lige devam edecekler" ifadelerini kullandı.

3. Lig'de de sezonun kalanında Kahramanmaraş, Malatya Arguvanspor ve Osmaniyespor'un mücadele etmeyeceğini belirten Mehmet Büyükekşi şöyle dedi:

- Ligden çekilen takımlar, hakları baki olmak üzere önümüzdeki sezon liglerinde devam edecekler. Herhangi bir küme düşme olmayacak.

- Önümüzdeki yönetim kurulu toplantımızda takımların küme düşme sayısını belirleyeceğiz.

- Kulüplerimizden devam etmek isteyip binaları yıkılan kulüpler var. İskenderunspor bu durumda. 1 futbolcusu, 2 yardımcı hocası vefat etmiş. Şanlıurfaspor lige devam etmek istedi.

- Amedsportif, Karaköprü Belediyespor ve Şanlıurfaspor'un depremde herhangi bir büyük sıkıntıları yok. Ama belli bir süre maçları başka şehirde oynama talepleri var. Bunu değerlendireceğiz.

- Bu takımlarımızın Antalya'da kamp yapma talepleri var. Elimizden geleni yapacağız. Bu şartlar altında hedefimiz liglerin en isabetli sürede bitirilmesi. Haziran ayının başına kadar bu ligleri bitirmek istiyoruz.

OHAL İLAN EDİLEN İLLER DEĞERLENDİRİLDİ

Samsunspor, 1-0'dan 5-1 yaptı Samsunspor, 1-0'dan 5-1 yaptı

OHAL ilan edilen bölgelerin dışında kalan ekiplerden Niğde Anadolu FK, Sivas Belediyespor ve Tarsus İdman Yurdu'nun da ligden çekilme talepleri olduğunu dile getiren Mehmet Büyükekşi, bu takımların taleplerini olumlu karşılamadıklarını ve reddettiklerini ifade etti.

Takımlarla ilgili alınacak kararları daha önce kamuoyuna açıkladıklarını da ifade eden Büyükekşi, şunları söyledi:

- Aldığımız bir karar var. Devletimiz 10 ilde OHAL uygulaması ilan etti. Bu illerden gelen talepleri olumlu karşıladık. Bunun dışındaki taleplere karşı Kulüpler Birliği de aynı görüşü paylaşıyor.

- Liglerin son sıralarında yer alan kulüpler ve taleplerini reddettik. Bu şekildeki bir uygulama, birçok kulübü farklı düşünmeye sevk eder. Depremden zarar gören takımlarımıza bu imkanı verdik. Uygulama aynı olacak.

- Bu zamana kadar oynanan maçlar geçerli, aldıkları puanlar geçerli olacak. Bundan sonraki maçlarda 3-0 hükmen mağlup olacaklar ve küme düşmeyecekler. Kulüplerimiz ligden çekilmemiş gibi, bu zamana kadar alacakları parayı aldılar ve bundan sonra da alacaklar.