CiddiGazete- Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalar hakkında kararlar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İsmail Yüksek, Beykoz Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Durman ve Çağ Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ünal Ay atandı.

Erdoğan, söz konusu atamaları 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 13'üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2'nci, 3'üncü ve 7'nci maddeleri gereğince yaptı.

BOĞAZİÇİ'NİN YENİ REKTÖRÜ BULU KİMDİR?

Melih Bulu geçen yıl 17 Ocak'ta Haliç Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanmıştı. Bulu, Haliç Üniversitesi'nde bir yılını doldurmadan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü oldu.

EĞİTİMİ

Melih Bulu, lisans eğitimini 1992 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerini ise Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. Prof.Dr. Bulu, özel sektörde TUSAŞ'da proje mühendisi olarak CASA, Atak Helikopter ve F-16 Programlarında çalıştı. P&G'de Fabrika Müdür Yardımcılığı görevinde özellikle verimlilik ve maliyet tasarrufu alanlarında görevler aldı. Benzeri şekilde çalışma hayatında gerek profesyonel gerekse girişimci olarak bir çok üretim ve servis sektöründeki firmada strateji ve yönetim konularında danışmanlıklar yaptı.

Prof.Dr. Bulu, birçok devlet ve vakıf üniversitesinde strateji ve yönetim konularında dersler verdi. Özellikle uzmanlık alanı olan şehirlerin, bölgelerin ve sektörlerin rekabetçiliği konusunda prestijli yayınevlerinde kitapları basıldı; dünyanın önde gelen dergilerinde makaleleri yayınlandı; alanındaki prestiji konferanslara davetli konuşmacı olarak katıldı; konferans başkanlıkları yaptı.

Prof. Bulu 2009’da başlayan tam zamanlı akademik kariyeri boyunca bölüm başkanlığı, dekanlık, MBA koordinatörlüğü, uluslararası işbirliği koordinatörlüğü görevleri sonrasında 2016-2019 döneminde bir vakıf üniversitesinin de kurucu rektörlüğü görevini üstlenerek Üniversitenin Uluslararası arenada bilinir hale gelmesinde rol oynadı. 2017 tarihi itibarıyla Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Bulu, 2011'den bu yana İstanbul Elektrik Elektronik Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği Ar-Ge Pazarın Yönetim Kurulu Üyesidir.

MELİH BULU'NUN SİYASİ TECRÜBESİ

2002 yılında AKP Sarıyer ilçesi kurucusu olan Melih Bulu, Sarıyer İlçe Yönetim Kurulu ve Yürütme Kurulu (Ekonomik İşler) üyesi olarak görev aldı.

Daha sonra AKP İstanbul il yönetiminde önce yedek daha sonra da asil yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Bulu, önce Mehmet Müezzinoğlu daha sonra da Aziz Babuşçu ile çalışarak Ekonomiden Sorumlu İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevini ifa etti. Prof. Dr. Bulu, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Ataşehir Belediye Başkanlığı için AKP'den aday adayı oldu. Bulu ayrıca, 2015 genel seçimlerinde de AKP'den İstanbul 1. bölgeden milletvekili aday adaylığına ismini yazdırdı.

RESMİ GAZETE'NİN MÜREKKEBİ KURUMADAN UNVANINI DEĞİŞTİRDİ

Melih Bulu, karar yayınlandıktan yaklaşık 1 dakika sonra Twitter hesabındaki unvanını değiştirerek "Rektör, Boğaziçi Üniversitesi" yaptı.