İTÜ, McKenzie’yi ağırlayacak

İstanbul Teknik Üniversitesi, yaşayan en büyük yer bilimcilerden Cambridge Üniversitesi Profesörü Dan McKenzie'yi misafir edecek

İTÜ, McKenzie’yi ağırlayacak

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü (AYBE) seminerleri kapsamında, yaşayan en büyük yer bilimcilerden Cambridge Üniversitesi Profesörü Dan McKenzie'yi misafir edecek.

İTÜ'den yapılan açıklamaya göre, bu yıl 245'inci yılını kutlayan üniversite, dünyaca ünlü bilim insanlarını ağırlamaya, öğrenciler ve araştırmacılarla buluşturmayı sürdürüyor.

Bu bağlamda, yaşayan en büyük yer bilimcilerden McKenzie, AYBE seminerleri kapsamında, 26 Eylül Çarşamba günü saat 15.30'da Maden Fakültesi İhsan Ketin Konferans Salonu'nda konuşacak.

Yer bilimleri konusunda Nobel muadili sayılan Crawfoord Ödülü sahibi olan McKenzie, yeryüzünü meydana getiren plakaların milyonlarca yılda nasıl oluştuğunu, bunların birbirine göre göreceli hareketlerini ve bu hareketin sebebini ortaya koyan çok önemli araştırmalara imza attı.

Geliştirdiği genişleme havzalarının oluşum modeli, bugün tüm petrol şirketleri tarafından arama çalışmalarında yaygın olarak kullanılan McKenzie, yer bilimlerinde devrimsel nitelikteki en önemli kuramlardan plaka tektoniği teorisinin kurucularından biri olarak görülüyor.

Tüm meslek yaşamını Cambridge Üniversitesi'nde geçiren McKenzie doktorasını meşhur jeofizikçi Sir Edward C. Bullard'ın yanında yaptı ve halen Cambridge'deki Bullard Laboratories'de çalışmalarına devam ediyor.

YORUM EKLE