CiddiGazete- Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne dair 20'si tutuklu 61 sanığın yargılamasına devam edildi. Davanın 10'uncu duruşmasında elebaşı Ayhan Bora Kaplan tarafından işkenceye uğradığını iddia eden Erkan Doğan dinlendi.

Erkan Doğan, "Kaplan4ı şikayet ettiği süreçte polise ve yargıya inancının kalmadığını" ifade ederek, "Yeni emniyet kadrosuna yeni içişleri bakanı Ali Yerlikaya'ya güvendim ve o yüzden buradayım. Ayhan Bora Kaplan, siyasetçi olduğu için Barış Kurt'a yaranmak için bana bunları yaptı. Ben Ayhan Bora Kaplan'ı saldığı korku ve uyuşturucu ticareti nedeniyle bilirim. Hayatımı elimden alan bu kişilerden şikayetçiyim" dedi.

GİZLİ TANIK İFADELERİNİ GERİ ÇEKTİ

Sincan Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya 61 sanığın tamamı katıldı. Mahkeme Başkanı, bu hafta müşteki ve tanıkların dinleneceğini belirterek, ayrıca "Ü5W1G8K6L3" kod adlı gizli tanığın ifadelerini geri çektiğini açıkladı.

İddianamede, Bora Kaplan için çalışan kişilerin isimlerini tek tek veren gizli tanık "Ü5W1G8K6L3"ün "Şüpheli Bora Kaplan'ın silahlı suç örgütünün kurucusu ve yöneticisi olduğunu, Bora Kaplan'ın suç örgütünün faaliyeti çerçevesinde işlenen bazı suçları bizzat azmettirdiğini, suç örgütü yöneticileri ve üyelerine emir verdiğini, silahlı suç örgütünün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlardan bazılarına ise doğrudan katıldığını beyan ettiği" ifadelerine yer verilmişti.

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin 20'si tutuklu 61 kişi hakkında Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın 10’uncu duruşması Sincan Cezaevi'nde görüldü.

Duruşmanın başında mahkeme başkanı, müşteki ve tanıkların dinleneceğini belirtti. "Müştekilerden eski patronu olduğunu söylediği eski AKP Ankara İl Yöneticisi Barış Kurt'un yönlendirmesi üzerine alacağını istediği için Ayhan Bora Kaplan ve adamları tarafından dişleri sökülerek kendisine 2 gün boyunca işkence edildiğini öne süren müşteki Erkan Doğan dinlendi.

"AYHAN DİŞLERİMİ ÇEKTİ"

Doğan, işkence olayını şöyle anlattı:

- Bu olay benim hayatımı geri dönülmez şekilde etkiledi. Benim olayımla ilgili temel sebep Barış Kurt'tur. Şirketin her işine koşturduğum için Kurt bana güvenirdi. Her yere beraber giderdik.

- Zamanla bildiklerim bana ağır geldi. Yasal olmayan işlere karışıklığı için vicdanen rahat değildim. Daha sonra yanından ayrılmayı kafama koydum. Kurt, bana o tarihte hakkımı vermek istemedi. Yanından ayrıldıktan sonra iletişimimiz kesilmedi.

- Ben daha sonra bir büfe aldım kendim. 25 Temmuz'dan birkaç gün sonra mesaj atıp alacağımı istedim. Artık canıma tak etmişti. Alacağımı vermezse "Kimse Yok mu Derneği" ile bağlantısını açık ederim diye mesaj attım.

- O da rahatsız oldu bundan. Beni 2 gün bir yerde alıkoydular. Ayhan dişlerimi çekti, Muhammed Kaplan ve Adnan Kaplan yardım etti.

"BENİ ÖLDÜRÜP İNTİHAR SÜSÜ VERECEKLERDİ"

Bunun üzerine Muhammed Kaplan, Erkan Doğan'a bağırdı ve salonda gülüşmeler oldu. Mahkeme başkanı araya girerek "Dışarı atarım, bir daha buradan ses çıkmayacak" dedi.

Mahkeme Başkanı'nın uyarısının ardından açıklamalarına devam eden Doğan, şunları söyledi:

- Tuvaletim geldiğinde "seni tuvalete mi götüreceğiz, altına yap" dediler. Canları sıkıldıkça bana şiddet uyguluyorlardı.

Bu da kiralık katilin mesajı Bu da kiralık katilin mesajı

- Ben onlara "beni öldürün ama bana eziyet etmeyin" dedim. Ama bunu yapmadılar çünkü Ayhan Bora Kaplan bunu yapmak zorundaydı çünkü yanına Barış Kurt'u çekmek istiyordu ve bunu da başardı. Ben kaçırıldım, eziyet gördüm, aç bırakıldım.

- Semih Arslan ile aralarında "Bağlum'da mı halledelim" dediğini duydum. Beni öldürüp intihar sürü vereceklerini anladım. Bunlar o kadar profesyonel ki kendi deyimleriyle "siyasi konjonktürü" de arkalarına alarak hareket ediyorlar.

- Yasaklı madde kullanıp sızdıkları bir anda ellerimin bağını çözerek kaçtım ve o sırada beni gören memurlar 155’i aradılar ve ardından zaten polis geldi.

"POLİSE GÜVENEMEYECEĞİMİ ANLADIM"

- Hastanedeki hemşireler beni görünce şok oldular. Ardından karakoldan sonra Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüm.

- Kozan Umut olduğunu öğrendiğim polis memuru "Ayhan Bora Kaplan'ı tanırım. Senin gibiler ondan para koparmak için bunları yapar. Böyle bir şey varsa sana dünyayı dar ederim" dedi o sırada Ayhan Bora Kaplan'ın adamı geldi ve "Dışarda büyük abi bekliyor" dedi.

"İFADEM BEN GELMEDEN HAZIRDI"

- İki polisin yanında böyle tehdit edilince polise güvenemeyeceğimi anladım. Ardından Esat Karakolu'na gittim ve bana dışarıda Ayhan Bora Kaplan'ın adamı "sakın şikayette bulunma yoksa başına bir şey gelir" diye tehdit etti.

- İfadem de zaten ben gelmeden önce hazırlanmıştı. Bende beni polisin ve devletin koruyacağına inancım kalmamıştı o sırada ve imzaladım. Emniyet, adliye ve siyasi güçler olduğu için mücadele edemeyeceğimi anladım ve ne bir hayatım ne bir evim ne de bir ailem oldu bu sürede.

"SAVCI BENİ DİNLEDİ AMA KAYDA GEÇMEDİ"

- Savcılığa ifade verdim, dişlerimi gösterdim. Ayhan Metin isimli savcı beni dinledi ama kayda geçirmedi. Bunun üzerine yargıda da bir sonuç alamayacağımı anladım ve Ankara'yı terk ettim.

- Yeni emniyet kadrosuna yeni içişleri bakanı Ali Yerlikaya'ya güvendim ve o yüzden buradayım. Ayhan Bora Kaplan, siyasetçi olduğu için Barış Kurt'a yaranmak için bana bunları yaptı. Ben Ayhan Bora Kaplan'ı saldığı korku ve uyuşturucu ticareti nedeniyle bilirim. Hayatımı elimden alan bu kişilerden şikayetçiyim.

AYHAN BORA KAPLAN SALONDAN ÇIKARILDI

Tutuklu sanıklardan Barış Kurt'un müşteki Erkan Doğan'a soru sorması sırasında Ayhan Bora Kaplan'ın müdahale etmesi üzerine Mahkeme Başkanı Ayhan Bora Kaplan'ı "düzeni bozduğu" gerekçesiyle duruşma salonundan çıkardı.

"POLİSLER DOĞAN'I YÖNLENDİRİYOR" SUÇLAMASI

Tutuklu sanık Muhammed Kaplan, müşteki Erkan Doğan'a "Organize Şube polisleri size en son ne zaman ulaştı, bu 2-3 gün içerisinde ulaştılar mı?" diye sordu. Doğan, "Resul Aydoğdu isimli polis memuru ulaştı" dedi. Bunun üzerine Muhammed Kaplan, "Yönlendiriyorlar Erkan Doğan'ı" iddiasında bulundu.

TV'YE ÇIKMAMASI İÇİN PARA TEKLİFİ

Erkan Doğan, açıklamalarının sonunda Barış Kurt'un yakınlarının, televizyonlara çıkmaması için aradığını ve dün akşama kadar kendisine bazı meblağlar sunulduğunu öne sürdü. Doğan, istendiğinde bunları mahkemeye sunabileceğini de belirtti.

"KAĞIDI VERMİŞLER OKUYOR"

Aranın ardından duruşmaya devam edildi. Ayhan Bora Kaplan, Erkan Doğan'ın ifadesine karşılık savunma yaptı. Kaplan, "Erkan Doğan denen tanık eline almış kağıdı okuyor. Neden ezbere anlatmıyor? Çünkü kurgu var. Erkan Doğan'a kağıdı vermişler 'okuyun' diyorlar. O da okuyor. Erkan Doğan'ı dövdükten sonra Barış Kurt'la samimi olduğumu, sonra da örgüt olduğum söyleniyor. Başka işim gücüm yok örgüt mü kuracağım" dedi.

"BENİM OĞLUMU ÖLDÜRDÜLER"

Duruşmanın devamında Ayhan Bora Kaplan'ın talimatı ve bilgisi doğrultusunda öldürüldüğü öne sürülen Semih Arslan'ın annesi Adalet Arslan dinlendi.

Oğlunun intihar ettiğinin söylendiğini belirten anne Arslan, "Oğlum kendini öldürecek bir insan değildi. Benim oğlumu öldürdüler" iddiasında bulundu.

Adalet Arslan, oğlunun Ayhan Bora Kaplan'ın yanında çalışmasını istemediğini, ne iş yaptığını bilmediğini ifade ederek, "Bize bir şey söylemiyordu. Oğlumun iki tane tuşlu bir tane android telefonu vardı. Biriyle Ayhan Bora ile diğeriyle arkadaşlarıyla mesajlaşıyordu" dedi.

"OĞLUM AYHAN BORA'NIN KARA KUTUSUYDU"

Semih Aslan'ın banka borçları yüzünden Ayhan Bora Kaplan'ın yanında işe girdiğini ve Semih Arslan'ın üzerinde taşıdığı silahların Ayhan Bora Kaplan'a ait olduğunu iddia eden Adalet Arslan, "Oğlum suçlu olabilir ama cezasını adalet verecekti. Benim elime geçseydi oğlumu ben kendim teslim edecektim. Oğlum Ayhan Bora'nın kara kutusuydu. Onu yok ettiler. Davaya katılmak istiyorum" diye konuştu.

Semih Arslan'ın kardeşi Sercan Arslan da ağabeyi Semih Arslan'ın intihar etmediğini, öldürüldüğünü öne sürdü. Mahkeme başkanının, "Ağabeyin Semih sana hiç Ayhan Bora'nın uyuşturucu ticareti işi yaptığını söyledi mi?" sorusu üzerine, Sercan Arslan, ağabeyinin kendisine anlatması nedeniyle bu durumdan haberi olduğunu söyledi.

Duruşmada, "Bora Kaplan'a ait bir eğlence mekanında bir gün güvenlik olarak çalıştığını, iş yerinin sorumlusu tarafından aralarında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle silahlı suç örgütü tarafından kasten yaralandığını" öne süren ve iddianamede müşteki olarak yer alan Emirhan Bostancı da dinlendi. Bostancı, şikayetçi olmadığını ve emniyetteki ifadesini polislerin zoruyla verdiğini iddia ederek, davaya katılmak istemediğini bildirdi.

Müşteki beyanlarının ardından mahkeme başkanı, duruşmaya yarın devam etmek üzere ara verdi.

Editör: İbrahim KANBUR