CiddiGazete- MetroPOLL Araştırma'nın "Türkiye'nin Nabzı Nisan 2024" anketinde seçim öncesi zam bekleyen emeklilerin maaşında artış yapılmaması araştırıldı.

28 İLDE 2 BİN 235 KİŞİYLE ANKET YAPILDI

17-24 Nisan tarihleri arasında 28 ilde toplam 2 bin 235 kişiyle yapılan ankette, katılımcılara "Sizce emekli maaşlarına zam yapılsaydı AK Parti yerel seçimde birinci parti olarak çıkar mıydı?" sorusu yöneltildi.

ANKET SONUCU

Ankete katılanların yüzde 48,2'si "Evet, çıkardı" derken; yüzde 45,9'u "Hayır, çıkmazdı" diye belirtti. Yüzde 5,9'u ise "Fikrim yok/cevap yok" dedi.

Buna göre AKP seçmenlerinin yüzde 66'sı "Evet" dedi. CHP seçmenlerinin ise yüzde 38,2'si "Zammın sonuçları değiştireceği" görüşüne yer vermiş oldu.

Ballı geziye saçma savunma Ballı geziye saçma savunma

MHP seçmenlerinin yüzde 62,7'si zammın sonuçları değiştireceğini düşünürken, Dem Parti'nde bu oran yüzde 31,6 olarak kaydedildi.

Metropoll'ün kurucusu Özer Sencar, söz konusu anket sonucunu şu notla paylaştı:

"Ne CHP'nin beklenmeyen boyuttaki büyük zaferi ne de AK Parti'nin şoke edici hezimeti konusunda geleceğe yönelik iddialı söylemlerde bulunanlar dikkatli olmalılar".

Ocak 2024'ten bu yana en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak uygulanıyor. Seçim öncesi emekliler, enflasyona yenilen maaşlarına artış yapılmasını bekliyordu.

Emekli 12M