CiddiGazete- Ankara'da 23 yıl belediye başkanlığı yaptıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan Melih Gökçek, sosyal medya paylaşımlarıyla yaşamaya çalışırken, geçmiş yıllardaki ifadeleri içindeki çelişkinin belgesi oldu.

HEP BAŞKALARINI SUÇLADI

Ankaralıların geçen hafta yaşadığı sel felaketi yeni bir olay değil. Melih Gökçek, görevden alınmadan önce Ankara'yı 23 yıl boyunca yönetti.

Gökçek, onca yıllık görevi boyunca Ankara'da yağan şiddetli yağmur ve sonrasında oluşan sel baskınlarına çare bulamadı!

Troll kıvamındaki paylaşımlarıyla gündeme gelen Melih Gökçek, her sel felaketinden sonra kimi zaman, Avrupa'yı örnek göstererek orada da sel baskınlarının olduğuna işaret etti, kimi zaman da farklı partilerdeki belediyelerle karşılaştırma yaptı. Ancak Gökçek, kendi dönemindeki "altyapı" sorununa hiç değinmedi.

melih h2

ANKARA'DA UNUTULMAYAN SEL FELAKETLERİ

Mayıs 2014

Ankara'da şiddetli yağmur sele sebep oldu. Akşam saatlerinde işlerinden evlerine dönmek için yola çıkan vatandaşlar sel yüzünden yolda kaldı. Yağmur, yolları dereye dönüştürdü. Trafikte seyreden vatandaşlar sele kapılmamak için araçlarını kaldırımlara çıkardı. Yaya olarak evine giden vatandaşlar da zor anlar yaşadı.

Eylül 2014

Balgat, Kızılay ve Sıhhiye'de bazı yollar su altında kaldı. Sürücülerin ilerlemekte güçlük çektiği yollarda trafik kısa süreli durdu.

Balgat Çetin Emeç Bulvarı'ndaki 70 Gün Alt Geçidi de suyla doldu. Alt geçitteki yolu ikiye ayıran refüjün bir kısmı suyun şiddetiyle hasar gördü.

Ağustos 2015

Ankara'da Ağustos ayında yağan sağanak yağışta birçok ev ve işyerini su bastı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, suları tahliye edip tıkanan rögarları açmakta yetersiz kaldı. 20 dakikada hayatı felç eden yağmurla beraber alt geçitler de göle döndü.

Melih Gökçek ise kentteki sel felaketleri ve yaralanmaların ardından yine hiçbir sorumluluk üstlenmedi. Gökçek, tepkilere CHP'li belediyelerdeki sellerle karşılık verdi.

Melih Gökçek o dönem yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

melih h5

Haziran 2015

Ankara'da sağanak yağış sonrası bazı araçlar sel sularına kapılırken, birçok bölgede de su baskınları yaşandı. Vatandaşlar araçların sel sularına kapılmasını çaresizlik içinde izledi.

melih h4

Ağustos 2016

Ankara'da yoğun sağanak yağışın ardından özellikle Kızılay çevresinde hayat felç olurken, araçların su altında kalmış fotoğrafları görüntülere yansıdı.

Etkili sağanak, cadde ve sokaklarda su birikintilerinin oluşmasına, bazı yollar ve alt geçitlerin ve araçların sular altında kalmasına neden oldu. Bazı vatandaşlar araçlarının üzerlerine çıkarak itfaiyeyi bekledi.

Gökçek ise o dönem yaptığı açıklamada, yine sorumluluktan kaçınarak, "Başka bir deyişle Kızılay'a çok kısa sürede metrekareye iki teneke su yağdı. Bu bir afat halidir. Aniden yağan yağmur karşısında, dünyanın hiçbir yerinde altyapı anormal yağışı karşılayamaz" ifadelerini kullandı.

melih h3

Haziran 2017

Ankara'nın Polatlı ilçesinde üç gün süren aşırı yağışın etkiyle sel felaketi yaşandı. İlçedeki çok sayıda işyeri ve ev sel sularıyla dolarken, ciddi anlamda maddi hasar meydana geldi. Öte yandan, pek çok tarım ürünü de selden olumsuz etkilendi.

Mayıs 2018

Ankara'da 15 dakika süreyle etkili olan dolu ve yağmur, sele yol açtı. Alt geçit ve tüneller göle döndü. Akay ve Bakanlıklar başta olmak üzere birçok alt geçidi su basınca araçlar ve vatandaşlar mahsur kaldı.

O dönem, istifa ettirilen Melih Gökçek'in yerine Mustafa Tuna geçmişti.

Bu yüzden sel nedeniyle dönemin mevcut Başkanı Mustafa Tuna'yı eleştiren olmadı, fatura Melih Gökçek'e çıktı.

SOSYAL MEDYADA DA GÜNDEM OLDU

Sosyal medya kullanıcıları ise yaşanan sellerle ilgili olarak Melih Gökçek hakkında o dönem ilginç tweetler attı. Sosyal medyada, Gökçek için, "Eski başkan Melih Gökçek sayesinde Ankara, Venedik oldu" ve "Gökçek, dinozorlarla uğraşmaktan altyapıya zaman ayıramamış" şeklinde yorumlar yapıldı.

EMEKLİLİK GÜNLERİ

Melih Gökçek, Erdoğan tarafından verilen talimatla istifa ettirildikten sonra tekrar siyasete dönme hamleleri yaptı ancak başarılı olamadı. Emeklilik günlerini evinde geçiren ve Twitter paylaşımlarına ağırlık veren Gökçek, troll kıvamındaki ifadeleriyle zaman zaman sosyal medya kullanıcıları tarafından eğlence amaçlı değerlendiriliyor.