CiddiGazete- Hisselerinin yüzde 93'ü Borsa İstanbul'da işlem gören Marka Yatırım Holding AŞ'nin iki eski ortağı dikkat çeken bir "karşılıksız çek" davası ile gündemde.

Cezaevindeki kedicikleri dağıttılar Cezaevindeki kedicikleri dağıttılar

Dava dosyalarından edinilen bilgilere göre Mine Tozlu Sineren ile Zeynep Aşkın Korkmaz, Ocak 2019'da ödeme tarihli 3 ayrı çeki imzalayarak turizmci Onur Ateş'e (43) verdi. Ödeme günü geldiğinde çekler karşılıksız çıktı. Ateş, üç çek için de "karşılıksızdır" şerhi düşürdü.

Karşılıksız çıkan çeklerin ödenmesi için taraflar arasında yürütülen görüşmelerden de sonuç çıkmadı. Ateş, Küçükçekmece 1. İcra Ceza Mahkemesi'nde açtığı davada Sineren ve Korkmaz'ın "karşılıksız çek" suçundan cezalandırılmalarını istedi. İkili adına yapılan savunmalarda ise çeklerdeki imzalara ilişkin itirazlarda bulunuldu.

KARŞILIKSIZ ÇEKTEN CEZA ÇIKTI

Yapılan yargılama sonrası mahkeme Mine Tozlu Sineren ile Zeynep Aşkın Korkmaz'a "karşılıksız çek" düzenleme suçundan adli para cezası verdi. 3 ayrı çek yaprağı için toplamda 1.2 milyon liralık adli para cezası verildi. İkilinin avukatları karara itiraz etti. Dosyaya bakan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi kararı onadı. İki sanık yönünde de karar kesinleşti.

PARA CEZASI HAPİS CEZASINA DÖNER

Mahkemenin kararının infazı için dosya ilgili birime gönderildi. Karar gereği, adli para cezasının ödenmemesi halinde adli para cezası doğrudan hapis cezasına çevrilecek. Mahkeme, ikiliye çek hesabı açma yasağı da verdi. Bu arada, çek yapraklarından biri için yargılamanın yenilenmesine ilişkin dava ise sürüyor.

İKİ ESKİ ORTAK DA KAVGALI

Öte yandan, şimdilerde aynı davada sanık konumunda olan ikili arasında da bir süredir sorun yaşandığı biliniyor. Mine Tozlu Sineren, Kanada'ya yerleşen Zeynep Aşkın Korkmaz'a yönelik 31 Ağustos 2022'de yaptığı bir paylaşımında "Şimdi sırada şirkete zarar verenler var ve Kanada'ya kaçanlar var!.. Hazırlıklı ol Zeynep Aşkın Korkmaz sıra sende!" ifadelerini kullanmıştı. Hisselerinin yüzde 92,9'u halka açık olan Marka Yatırım Holding'in kalan hissesi ise Korkmaz'a ait.

ÇOK SAYIDA İCRA TAKİBİ VAR

Bu arada, Ateş'e verilen karşılıksız çekler nedeniyle icra takibi yapılan Marka Yatırım Holding'e yönelik başka kişi ve kurumların da bir dizi takibinin olduğu belirlendi. Mine Tozlu Sineren, Sedat Peker'in anlatımlarında SPK eski başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve kız kardeşi AKP'li Zehra Taşkesenlioğlu hakkındaki rüşvet iddiaları ile de gündeme gelmişti.

(Halktv)