CiddiGazete- Çanakkale’de Damyeri mevkiindeki ormanda saat 12.30 sıralarında yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait çok sayıda ekip sevk edildi.

çanak 11

KÖYLER BOŞALTILDI

Yangın, rüzgarın da etkisiyle yayıldı. Çanakkale Valiliği, yangın bölgesinin yakınındaki köylerin boşaltıldığını duyurdu. Öte yandan dumandan etkilenen Çanakkale Devlet Hastanesi'nin de boşaltılmasına başlandı.

çanak 44

30 HAVA ARACIYLA MÜDAHALE EDİLİYOR

Yeni Şafak'ta tenkisat depremi Yeni Şafak'ta tenkisat depremi

Yangın nedeniyle Kayadere, Ulupınar ve Belen köyleri ile Damyeri mevkiinin tedbir amaçlı boşaltılmasının ardından Yağcılar, Aşağıokçular, Kalabaklı, Kızılcaören ve Taşlıtarla köylerinin de tahliye edilmesine karar verildi.

Çanakkale Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Kayadere köyü civarında çıkan orman yangınına 30 hava aracıyla müdahale edilmesine rağmen yangının rüzgarında etkisi ile büyüme eğilimi gösterdiği belirtildi.

Açıklamada, "Yağcılar, Aşağıokçular, Kalabaklı, Kızılcaören ve Taşlıtarla köyleri tedbir amaçlı boşaltılacak olup vatandaşlarımız Terzioğlu Kız Öğrenci Yurdu’nda misafir edilecektir. Rüzgarın kuvvetli olması sebebiyle yangının büyüme riski olduğundan yangın mahalline yakın civardaki köy ve mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın da teyakkuzda olmaları önemlidir. Orman yangını nedeniyle arazöz ve iş makinelerinin yoğun olarak çalışmasından dolayı vatandaşlarımızın acil durumlar dışında Çanakkale-İzmir yolunu kullanmamaları önemle rica olunur" ifadesi kullanıldı.

Ayrıca, Çanakkale Hava Radar Mevzi Komutanlığı ile Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi de boşaltıldı.

Dumandan etkilenen yaşlı ve hasta çok sayıda kişinin çevre hastanelerde tedavi altına alındığı öğrenildi.

çanak 33

BOĞAZ GEMİ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yangın nedeniyle Çanakkale Boğazı'nda gemi trafiğinin, geçici olarak güney-kuzey yönlü askıya alındığını, çift yönden tek yöne döndüğünü bildirdi.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

AFAD tarafından yapılan açıklamada, söndürme çalışmaları kapsamında; AFAD, Orman Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, belediyeler ve özel idarelerden çok sayıda personel ile 10 uçak, 26 helikopter, 68 arazöz ve iş makinelerinin görev yaptığı belirtildi.

"BUGÜN 29 ORMAN YANGINI ÇIKTI"

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangınla ilgili basın açıklaması yaptı. Türkiye'de bugün toplam 29 yangın çıktığını belirten Yumaklı, "Bunlardan 26 adedi söndürüldü, kontrol altına alındı. Halihazırda devam eden 3 yangınımız var. Bunlardan bir tanesi Çanakkale merkez. Diğeri Bursa Yenişehir ve Karacabey. Şu an içlerinde en ağırı Çanakkale merkezdeki yangınımız" dedi.