CiddiGazete- İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Zafer Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın "silah ruhsatı"yla ilgili değerlendirmelerine yakışıksız bir üslupla cevap verdi.

İsmail Çataklı, "Ümit Özdağ adına düzenlenmiş 4 ayrı silah ruhsatı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yakın polis korumasıyla korunmaktadır. Kendisine tavsiyemiz: Acilen doktoruna başvurmasıdır. Basın mensupları ve takipçilerine önerimiz ise bu kişiyi ciddiye almamalarıdır" dedi.

ZAFER PARTİSİ'NDEN CEVAP GECİKMEDİ

Zafer Partisi Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Uğur Tarhan, Çataklı'nın ifadelerine yazılı açıklamayla cevap verdi.

Uğur Tarhan açıklamasında, "Sayın Genel Başkanımız, dün katıldığı televizyon programında hali hazırda silah ruhsatı olmadığını beyan etmemiştir. Sayın Genel Başkanımız, 'milletvekili olduktan sonra yaptığım silah ruhsatı başvurum reddedildi, hukuki girişimlerde bulunarak ve nihayetinde Meclis Başkanı ile görüşerek silah ruhsatı alabildim' şeklinde beyanda bulunmuştur" ifadelerini kullandı.

Ümit Özdağ'ın salı günü TBMM'de düzenleyeceği basın toplantısında "silah ruhsatı" süreciyle ilgili resmi belgeleri kamuoyuyla paylaşacağını da vurgulayan Tarhan'ın açıklaması şöyle:

1-) Sayın Ümit Özdağ, Zafer Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili’dir. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’nın kendisine yalnızca isim ve soy ismi ile hitap etmesini hoş görecek bir arkadaşlığı, samimiyeti, hukuku yoktur. Bu saygısız üslubu -üstelik resmi bir basın açıklamasında- kullanma hakkını, oturmakta olduğu koltuktan mı almaktadır? Bahse konu koltuğun böyle bir hak bahşetme gücü yoktur.

DEVLET TERBİYESİNDEN UZAK İFADELER

2-) Atanmış bir kamu görevlisinin seçilmiş bir milletvekili ve parti genel başkanına "doktora başvurma" tavsiyesinde bulunması yetmezmiş gibi "basın mensupları ve takipçilerine önerimiz bu kişiyi ciddiye almamalarıdır" şeklinde devlet terbiyesinden uzak ifadeler kullanması devlet yönetme sanatının değil sahne sanatının konusu olabilir.

ÜMİT ÖZDAĞ'IN SÖZLERİ ÇARPITILDI

3-) Sayın Genel Başkanımız, dün katıldığı televizyon programında hali hazırda silah ruhsatı olmadığını beyan etmemiştir. Sayın Genel Başkanımız, "milletvekili olduktan sonra yaptığım silah ruhsatı başvurum reddedildi, hukuki girişimlerde bulunarak ve nihayetinde Meclis Başkanı ile görüşerek silah ruhsatı alabildim" şeklinde beyanda bulunmuştur.

MECLİS BAŞKANIYLA GÖRÜŞTÜ

4-) 2013 senesinde hakkında "Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması" kararı verilen Sayın Genel Başkanımızdan üzerine kayıtlı silahları devretmesi istenmiştir. Bunun üzerine Sayın Genel Başkanımız, aralarında merhum babasının beylik tabancasının da bulunduğu silahları devretmiştir. 24 Haziran 2018 seçimlerinde milletvekili seçilmesinin ardından yapmış olduğu silah ruhsatı başvurusu ise genelge değişikliği gerekçe gösterilerek reddedilmiştir. İşbu red kararı, Sayın Genel Başkanımız tarafından önce Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne ardından da Danıştay'a taşınmıştır. Bu hukuki süreç sürerken Sayın Genel Başkanımız Meclis Başkanı ile konuyu görüşmüşler ve bu görüşmeden sonra o güne kadar sürüncemede bırakılan silah ruhsatı verilmiştir. Açıklamada yer alan 30.12.2020 ve 27.07.2021 tarihli silah ruhsatları bunlardır. Sayın Genel Başkanımızın üzerine kayıtlı görünen diğer iki silah ise önceden devretmek zorunda kaldığı ve sonra geri aldığı silahlardır.

SUİKAST PLANLARININ ÜSTÜNÜ ÖRTMEK İÇİN!..

5-) Son olarak ifade etmek isteriz ki; bu açıklama, Sayın Genel Başkanımıza yönelik suikast planının kendisinden gizlendiği gerçeğinin üzerini örtmek amacına matuftur. İçişleri Bakanı S. Soylu’nun bakanlık bünyesinde muarız ve muhaliflerinin olduğunu biliyorduk ancak böylesini tahmin etmemiştik. Sayın Genel Başkanımız konu hakkında 26.10.2021 Salı günü Büyük Millet Meclisinde muhataplarına yönelik açıklamalarda bulunacaktır.