CiddiGazete- Geçtiğimiz Mayıs ayında ikinci seçime iki gün kala eski AKP'li Atatürk düşmanı Şeyh Said ve Saidi Nursi hayranı Perinaz Mahpeyker Yaman'ın CHP'de Genel Başkan Danışmanı olarak atandığı ortaya çıktı.

Haber üzerine sol medya karıştı. Eleştirilerin odağındaki isim olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem TELE1'de Gündem Özel programına konuk oldu. Erdem, Perinaz Mahpeyker'in Genel Başkan Danışmanı olduğu iddialarını yalanladı.

Tepkiler üzerine bir açıklama da CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM üyesi Aylin Nazlıaka'dan geldi. Nazlıaka, Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü belirterek, sosyal medya hesabından "Az önce Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu ile konuşarak teyid ettim: Genel Başkanımızın Kadın ve Aile Politikaları danışmanı yoktur" diye paylaşım yaptı.

Ancak Perinaz Mahpeyker Yaman'ın "Genel Başkan Danışmanı" olarak atandığını gösteren ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun ıslak imzasını taşıyan belge ortaya çıktı. Eren Erdem, belgeyle ilgili bir yorum yapmadı.

ÖZÜR DİLEDİ

"AKP'den Batman Belediye Başkanı aday adayı ve milletvekili aday adayı olan Perinaz Mahpeyker'in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanı olduğu iddiasına Mahpeyker Yaman'dan da açıklama geldi. Açıklamasında paylaşımları kendisinin yapmadığını söyledi ancak bir başkası tarafından atılmış bile olsa bugüne kadar niye silmediğine ilişkin bir şey söylemedi.

Yaman, danışman olarak atanıp atanmadığı ile ilgili de bir açıklama yapmadı. Yaman'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

"Özür dilerim"

Dünden beri sosyal medya üzerinden benimle ilgili yapılan yorumları okuyunca bir açıklama yapmam gerektiğine inanıyorum.

Her şeyden önce benim üzerimden sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan son derece yakışıksız suçlamalar için buradan sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan özür diliyorum.

Bütün samimiyetimle ve inancımla söylüyorum ki o tweetleri ben yazmadım. Ben bir iş kadınıyım ve bazen aylarca sahada olduğum oluyor. (İşim köylere elektrik bağlantıları olduğu için). Telefonumun tüm sosyal medya şifrelerini yanımda çalışan personele veriyordum. Ve kimi zaman aylarca sosyal medya kullanmıyordum.

Evet doğrudur. Yıllarca AK Parti'yi destekledim. Çeşitli kademelerde aday adayı oldum ama hiçbir zaman cumhuriyetin kurucusu Atatürk'e saygısızlık edecek kadar vicdansız olmadım.

Nitekim uzun yıllardır Anıtkabir'i hep ziyaret ederim. Ve onurla ziyaret etmişim. Ben sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na inandım. Bu ülkenin barışa ve huzura kavuşması için göstermiş olduğu fedakarlığı görünce Cumhuriyet Halk Partisi'nde bir nefer olarak çalışmak istedim.

Bir altı çocuk annesi ve bir iş kadını olarak bundan onur duyuyorum. Tekrar tekrar. Benim yazmadığım ama sizleri derinden üzen bu tweetler için hepinizden özür diliyorum. Saygılarımla

Ekran Resmi 2023-09-02 12.17.28

HALA DANIŞMAN

Eren Erdem'in yalanlamasına rağmen Perinaz Yaman'ın ıslak imzalı atama belgesi ortaya çıktı. Öte yandan Şaban Sevinç, Perinaz Yaman ile konuştuğunu söyleyerek, "Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanı olduğunu, görevden alınmadığını, istifa etmediğini ve etmeyi de düşünmediğini söyledi" ifadelerini kullandı.

AKP'li vekil: Geçinemiyoruz AKP'li vekil: Geçinemiyoruz

BİR AÇIKLAMA DA CHP'DEN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun imzası ile "Kadın ve Aile Politikaları konusunda çalışmalar yürütmek üzere Genel Başkan Danışmanı" olarak atandığı iddia edilen Perinaz Mahpeyker Yaman ile ilgili CHP'den de açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada Yaman'ın danışman olmadığı ifade edildi. CHP'nin geçtiği bilgi notu şöyle:

Genel seçimlerin ardından gerçekleşen MYK değişikliğinin hemen akabinde, 4 Haziran 2023 tarihli genelge ile; o tarihe kadar görev yapan Genel Başkan danışmanlarının görevleri sona ermiştir.

O tarih sonrasında yapılan başdanışman yahut danışman atamaları kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Bu bağlamda, ilgili tarih (4 Haziran 2023) ve genelge sonrasında; ismi geçen "Perinaz Mahpeyker Yaman" isimli bir danışman ataması yapılmamıştır.