CiddiGazete- CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, asgari ücret ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

Türkiye’de asgari ücretin değil ortalama ücretin belirlendiğini söyleyen Ağbaba, “AKP ülkeyi tamamen ucuz iş gücüne, açlık ve yoksulluk sınırı altında ücretliler toplumuna dönüştürmüştür” dedi.

EYT ile ilgili medyaya yansıyan kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş şartını da değerlendiren Ağbaba, “Hem bakanın yaptığı açıklamalar, hem de medyaya yansıyan bilgilere bakınca iktidarın EYT meselesinin çözümü için yan çizmeye başladığı anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET

Veli Ağbaba’nın asgari ücret konusundaki tespit ve değerlendirmeleri şöyle:

“Türkiye’de asgari ücretle çalışanların oranı yüzde 50’ler seviyesinde. Başka bir deyişle, Türkiye’de her 10 çalışandan 5’i asgari ücret ile çalışmaktadır. Asgari ücretin Türkiye’de açlık ve yoksulluk sınırı altında sürekli olarak seyrettiğini düşündüğümüzde, asgari ücretin insan onuruna yaraşır bir ücretten ziyade açlık ücreti olduğu hepimizin malumu.

AKP iktidarının yarattığı girdap işte tam da budur. Asgari ücreti ortalama ücret haline getir, o ücreti de açlık ücretine eşitle. Adı üzerinde asgari ücret bir işçinin alması gereken minimum ücrettir. Eğer ki siz minimum ücret seviyesinde bu kadar çalışan topluluğu yaratırsanız, sonuç olarak ülkeyi açlık ve yoksulluk sınırı altında çalışan, ucuz iş gücü cennetine döndürürsünüz.”

Kılıçdaroğlu SPK'ya ateş püskürdü Kılıçdaroğlu SPK'ya ateş püskürdü

HANGİ ENFLASYON?

“İktidar acaba işçileri, emekçileri hangi enflasyona ezdirmiyor, onu sormamız gerekir. Talimat ile ayarlanan TÜİK verilerine mi yoksa halkın çarşıda, pazarda hissettiği gerçek enflasyona mı?

TÜİK son yıllarda açıkladığı enflasyon verileri ile adeta bir soygun mekanizmasına dönüşmüş durumda. Düşük enflasyon verileri işçilerin, emeklilerin ve memurların daha az maaş almasına neden oluyor. Sofrada her gün küçülen ekmeğe, TÜİK açıkladığı Saray talimatlı verilerle, bu soyguna açık açık aracılık ediyor. Türkiye insanların en çok harcama yaptığı kalem gıda.

Gıda enflasyonunda yıllık artış oranı %102,55. Baz etkisi ile zaten enflasyonun düşüşe geçeceği matematik bilen herkesin bildiği bir gerçek. Var olan gerçeklik üzerinden iktidarın propagandasına şahit oluyoruz. Ama enflasyondaki düşüş gıda ürünlerinde düşüş yaşanacağı anlamına gelmiyor. Yoksulluk ve açlık sınırının geldiği durum ortada. Önemli olan asgari ücrete yapacağınız zam değil, yaptığınız zam ile asgari ücretlinin ve diğer ücretlilerin alım gücünü korumaktır. İnsan onuruna yaraşır bir ücret çalışanlara verilecek mi verilmeyecek mi asıl mesele bu.”

İNSAN ONURUNA YARAŞIR BİR ÜCRET

“Asgari ücret belirlenirken tek bir işçinin geçim maliyeti üzerinden düşünülmekte, işçilerin kendilerinin dışında bakmakla yükümlü olduğu ailelerinin geçim maliyeti hesaba katılmamaktadır. Bu durumda asgari ücretlinin en temel hakkı olan beslenme, barınma, giyim vb. haklarından mahrum kalmaktadır. Bu bakımdan asgari ücret her şeyden önce işçinin ve bakmakla yükümlü olduğu ailesinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek, insan onuruna yaraşır bir ücret olarak belirlenmelidir.

Ücretler üzerindeki ağır vergi yüküne son verilmelidir. Ayrıca TÜİK'e göre son 5 aylık enflasyon artışı %14,04. TÜİK son 6 aylık enflasyonu şimdiden %18 olarak belirledi; yani emeklilere ve memurlara verilecek zam sadece %18 ile sınırlı kalacak. Bu durumda asgari ücret ile diğer ücretler arasındaki makas ise iyiden iyiye daralacak. Bu bile asgari ücretin nasıl bir ortalama ücret haline dönüştürüldüğünün kanıtıdır. AKP ülkeyi tamamen ucuz iş gücüne, açlık ve yoksulluk sınırı altında ücretliler toplumuna dönüştürmüştür.”

EYT’DE YAŞ ŞARTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, EYT düzenlemesinde kadınlara 48, erkeklere 50 yaşında emekli olabilme şartı iddiaları hakkında ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geçtiğimiz günlerde çalışma bakanının doğum ve askerlik borçlanmasının sigorta başlangıcını geçmiş tarihe çekemeyeceğine dair ifadelerde bulunduğu açıklandı. Oysaki mevcut 5510 sayılı yasanın 41. Maddesi mevcut çalışanlara bu hakkı vermektedir. Yani çalışanların kanunda belirtilen durumlarda borçlanarak sigorta başlangıcını geçmiş tarihe çekme hakları vardır. Lakin iddia edilen bu ifadeler EYT’lileri ayırarak bu hakkın verilmeyeceği anlamı çıkmaktadır.

Ayrıca bugün basına yansıya bazı haberlere göre dün Saray'da gerçekleştirilen toplantıda yaş şartının da gündem geldiği ve buna göre kadınlarda 48 erkeklerde ise 50 yaş şartının yeniden değerlendirileceği ifade edildi. EYT meselesinin özü zaten yaş şartı iken iktidar şimdi yeniden bir yaş şartı arayışında olduğu iddiaları vardır. Bu durumda iktidar EYT meselesini iyice karmaşık bir hale getirmekte, sorunun çözümü için yan çizmeye başlamaktadır.”

EYT KONUSUNDA ŞEFFAF OLUN

“İktidar kanadı aylardır EYT ile ilgili çalışma yaptığı açıklayıp durdu. Teknik konularda çalışmaların bittiği açıklandı. Hatta ve hatta düzenleme ile birlikte ilk kapsamda kaç kişinin emekli olacağı bile açıklandı. Düzenlemenin ocak ayında yürürlüğe gireceği söylendi. Lakin tek açıklanmayan şey bugüne kadar EYT ile ilgili nasıl bir yasal düzenleme yapılacağı oldu. İktidar meselenin çözümü için bugüne kadar ne sendikalarla, ne sivil toplum örgütleriyle ne de muhalefet partileri ile hiçbir görüşme yapmadı ve bilgi vermedi. Şimdi görüyoruz ki meselenin çözümü iktidar için bir çıkmaza dönüşmüş vaziyette. Bu gidişle yapılacak düzenleme ne yazık ki EYT sorununu çözmeyecek hatta yeni mağdurlar yaratacaktır.

İktidara son kez çağrıda bulunuyoruz ve diyoruz ki gelin şeffaf olun. EYT ile ilgili nasıl bir düzenleme yapmayı düşünüyorsanız bunu kamuoyu ile paylaşın. Konu ile ilgili tüm kesimlerin görüşünü dikkate alın. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizle bu konunun çözümü için hazırız. Yeni mağduriyetler yaratmaması adına gelin bu yasayı birlikte meclisten geçirelim diyoruz.”