CiddiGazete- Ana muhalefet partisi CHP’de seçimlerinin ardından başlayan "değişim" tartışmalarının gölgesinde Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem imzasıyla yeni bir genelge yayımlandı.

Genelgede, "parti içi sorunların kamuoyu ve medya önünde tartışılmaması" istendi.

Genelgede ayrıca "Koşullar ne olursa olsun, medya ve iletişim araçlarını kullanırken; devlet ile hükümet farkı gözetilmelidir. Hükümeti eleştirmek ile devleti eleştirmek birbirinden farklıdır" da dendi.

Genelgede şu ifadeler kullanıldı: "Partinin iç organlarında konuşulması gereken hususlar medya önünde konuşulmamalıdır. 'Parti içi sorunların çözüm noktası medya ve kamuoyu değil parti içi organlardır' ilkesi benimsenmelidir."

TELEVİZYON PROGRAMLARI İÇİN YÖNETİME HABER VERİLECEK

Partililerin uyması gereken kuralları içeren belge şöyle:

- Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri katılacakları televizyon programları ile ilgili davet alınca kabul etmek konusunda yanıt vermeden önce CHP TBMM Grup Başkanlığı'na, PM üyeleri ve diğer CHP yetkililerinin ise Medya, Planlama ve Sosyal Medya Politikaları Genel Başkan Yardımcılığı'na bilgi vermeleri gerekmektedir.

"DEVLET İLE HÜKÜMET FARKI GÖZETİLMELİDİR"

- Koşullar ne olursa olsun, medya ve iletişim araçlarını kullanırken; devlet ile hükümet farkı gözetilmelidir. Hükümeti eleştirmek ile devleti eleştirmek birbirinden farklıdır. Bu fark gözetilmeli, devlet yönetme iddiası içinde olan bir siyasi parti olduğumuz gerçeği göz ardı edilmemelidir.

- Millet ittifakı ve olası ittifak paydaşı olan partilere yönelik söylemlere dikkat edilmelidir. Hiçbir partinin içişlerine dair görüş açıklanmamalıdır.

"GENEL BAŞKAN VE PARTİ SÖZCÜSÜNÜN AÇIKLAMALARI TEKRARLANSIN"

- Medya mensuplarına kırıcı, incitici bir üslup asla kullanılmamalıdır.

- Genel başkan ve parti sözcüsünün açıklamaları dikkatle izlenmeli, medya ve sosyal medya kullanımında; 'tekrarın gücü' ilkesi ışığında bu söylemler dile getirilmelidir.

"PARTİ SÖYLEMİ" DIŞINA ÇIKMAMA KOŞULU

- CHP'yi temsil edecek kişiler uzmanlık alanı doğrultusundaki televizyon programlarına konuk olmalı, uzmanlık alanları dışındaki programlara ilgili kişiler (hukuk, dış politika vb.) yönlendirilmelidir.

- Programın konusu ile ilgili parti programı ve söylemi dışında bir görüş belirtilmemelidir. CHP'nin hazırladığı bilgilendirme notları, raporlar, politika notları, bildirgeler vb.. bu noktada yönlendirici olacaktır. Arzu edilirse; Medya, Planlama ve Sosyal Medya politikalarından sorumlu genel başkan yardımcılığından gerekli politika notları temin edilebilir.

- Televizyon programları ile ilgili program öncesi program sürene göre kullanılacak zaman baştan belirlenmelidir. Tüm konuklar ya da temsil edilen partiler arası denklik (karşılıklılık) vazgeçilmez unsurumuz olmalıdır. Gazete röportajları için de hangi sayfada, sayfanın neresinde ne kadar alan alacağı ile ilgili bilgi alınmalıdır.

"KATILACAK KİŞİ VE YORUMCULARIN KESİN LİSTESİ İSTENMELİDİR"

- Tercih edilen medya grubu son derece önemlidir.

- Televizyon programları için katılacak kişi ve yorumcuların kesin listesi istenmelidir.

- Partinin iç organlarında konuşulması gereken hususlar medya önünde konuşulmamalıdır. "Parti içi sorunların çözüm noktası medya ve kamuoyu değil parti içi organlardır" ilkesi benimsenmelidir.

"BİREYSEL GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEYİN"

- Sosyal medya hesaplarından yapılacak CHP ile ilgili paylaşımlarda ve kamuoyuna açık konuşmalarda bireysel görüşler yerine parti politikalarına uygun söylemler tercih edilmelidir.

- Eleştirel söylemlerimizi, projelerimizle desteklemeliyiz. Yanlışı gösterip, doğruyu anlatmalı, bunun adresinin de CHP iktidarı olduğu vurgusu yapmalıyız. Muhalefet görevini doğru yapıp iktidar alternatifi olduğumuzu göstermeliyiz.

"HER SORUYA CEVAP VERMEYİN"

Görevden almanın perde arkası Görevden almanın perde arkası

- Her açıklamaya, herkese ve her soruya cevap verilmemeli. Düşük seviyeli söylemlere ilgili sorulara muhatap kabul etmeme yöntemi ile cevap verilmeli.

- Medya ve kamuoyu önüne çıkacak partimiz CHP üyeleri ile yönetici ve seçilmiş kişiler, stratejik önemdeki konular hakkında şahsi görüş ve kanaatlerini açıklayamazlar.