CiddiGazete- CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, “Bu deprem döneminde çadır satmak vatan hainliğine eşittir. Satılan sadece çadır değil; yardımsever vatandaşlarımızın merhamet duygusu satılmıştır. Çadır bekleyen depremzedelerin umutları satılmıştır” dedi.

CHP Milletvekili Şahin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında deprem felaketinin ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

SU VE BULAŞICI HASTALIK

Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 3 hafta geçtiğini hatırlatan Şahin, deprem bölgesinde temiz içme ve kullanma suyunun bulunmamasının sorun olarak devam ettiğini söyledi.

Şahin, seyyar tuvalet ve duş imkanının yeteri kadar olmaması nedeniyle, uyuz başta olmak üzere, bazı hastalıkların baş gösterdiğine dikkat çekti.

AŞI TAKVİMİNE DİKKAT

Deprem bölgesindeki birinci basamak sağlık kuruluşlarının verdiği aşılama hizmetlerinin aksadığını, çocukların ulusal aşı takvimindeki aşılarının yapılamadığını, bu nedenle kızamık gibi bulaşıcı hastalıkların artma olasılığının bulunduğunu ifade eden Şahin, depremden kendi imkanlarıyla kurtulan vatandaşların tetanos aşısı olması gerektiğini de dile getirdi.

ÇADIR SORUNU

Deprem bölgesindeki en önemli sorunlardan birisinin de çadır temini olduğunu kaydeden Şahin, "Kızılay’ın çadır sattığını gördük. Kızılay hayır kurumu olmaktan çıkmış, bir ticari kurum haline gelmiş. Daha önce de vergi aklamaya alet olan bir kurumdu. Bu yöneticileri artık Allah'a havale ediyoruz. Bu deprem döneminde çadır satmak vatan hainliğine eşittir. Satılan sadece çadır değil; yardımsever vatandaşlarımızın merhamet duygusu satılmıştır. Çadır bekleyen depremzedelerin umutları satılmıştır" değerlendirmesinde bulundu.