CiddiGazete- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Sincan'ın Barın kentinde 5 Nisan 1990 tarihinde gerçekleşen katliamın 31. yıldönümünü sosyal medya hesaplarından paylaşlaştıkları mesajlarla anmıştı.

ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ’NİN MESAJI

Çin'in Ankara Büyükelçiliği de Twitter hesabından, Mansur Yavaş ve Meral Akşener’in Twitter hesaplarını etiketleyerek, şu mesajları paylaşmıştı:

“Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin toprağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu dünyaca kabul edilen ve tartışılamaz bir gerçektir.

Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır.”

KARŞILIKLI HAMLELER

Türkiye tarafı, Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin’i Büyükelçiliğin sosyal medya paylaşımlarından duyulan rahatsızlık nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağırmıştı.

Bu kez Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, konuya ilişkin açıklama yaptı ve 'Türkiye'de bazı kişilerin teröristleri ve Çin içinde ayrılıkçılığı teşvik ettiğini' ileri sürdü.

Gazete Duvar’ın aktardığına göre, Pekin'de günlük basın toplantısında konuşan Zhao, "Umarız Türkiye'de her kesimden insanlar, Çin'in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma yönündeki katı pozisyonunu doğru, mantıklı ve objektif bir biçimde görebilir" ifadelerini kullandı.

‘NE YAPARSINIZ MESELA?’

Öte yandan İyi Parti İstanbul Milletvekili ve Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanı Yavuz Ağıralioğlu da Twitter hesabından Çin Büyükelçiliği tepki göstererek şu mesajı paylaşmıştı:

"Ne yaparsınız mesela? Hepimizi toplama kamplarına alıp asimile mi edersiniz? Bize işkence mi yaparsınız? Camilerimizi mi yıkarsınız ? #DoguTürkistan'lı mazlum kardeşlerimize yaptığınız gibi bizi de hapse mi atarsınız? Evlerimize, iffetimize mi musallat olursunuz? Ne yaparsınız?"