CiddiGazete- Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, afetlere dirençli toplum oluşturma vizyonu ile toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümünde, 81 ilde eş zamanlı olarak tüm vatandaşların katılımıyla tatbikat gerçekleştirilecek.

Tatbikat, yarın (12 Kasım 2022 Cumartesi günü) Düzce depreminin yıl dönümünde, depremin meydana geldiği saat olan 18:57’de “ÇÖK-KAPAN-TUTUN” hareketinin uygulanmasıyla yapılacak.

Tatbikat öncesinde vatandaşlar, televizyon ve radyo aracılığıyla bilgilendirilecek.

Belediyelerin anons sistemleri ve merkezi ezan sistemine bağlı camilerden sesli bildirim yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bugün (11 Kasım 2022) cuma hutbesinde ve vaazında afetler konusuna yer verilerek, tatbikat duyurusu yapılacak.

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom kullanıcılarına ülke genelinde SMS ve CMAS tatbikat bilgilendirme mesajı gönderilecek.

Tatbikata; öğrenci yurtları, kamu kurum ve kuruluşlarının lojmanları ile tatbikat saatinde faaliyetine devam eden özel eğitim kurumları, ticaret ve sanayi odalarına bağlı sanayi kuruluşları, özel tesis ve işletmeler katılacak.

İl ve ilçelerde tüm okul yöneticileri ve öğretmenler tatbikat hakkında bilgilendirilecek ve öğretmenler, Çök-Kapan-Tutun hareketini öğrencilere anlatarak tatbikat saatinde tüm öğrencilerin aileleriyle birlikte evlerinde tatbikata katılmalarını teşvik edecek.

Yağışlar tüm Türkiye'de hafta boyu sürecek Yağışlar tüm Türkiye'de hafta boyu sürecek

Ayrıca; il ve ilçelerde mahalle, köy, apartman ve sitelerde ilgili yöneticiler ile görüşülerek vatandaşların tatbikata katılımları sağlanacak.