CiddiGazete- Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, başkent Kopenhag'ta saldırıya uğradı.

Danimarka Başbakanlık Ofisi, Başbakan Frederiksen'in Kopenhag'taki Kultorvet Meydanı'nda bir kişinin saldırısına uğradığını açıkladı.

Çin Tayvan'ı işgal niyetini açıkladı Çin Tayvan'ı işgal niyetini açıkladı

Açıklamada, saldırganın gözaltına alındığı belirtildi.

Frederiksen'in saldırı nedeniyle şoke olduğu aktarılan açıklamada, şüphelinin nasıl saldırdığı ve Başbakan'ın yaralanıp yaralanmadığı konusunda bilgi verilmedi.

Danimarka Çevre Bakanı Magnus Heunicke X'te Frederiksen'ın saldırı karşısında şoke olduğunu ifade ederek "Bu olay hepimizi sarstı" diye yazdı.

AB'DEN KINAMA

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, X paylaşımında Frederiksen'e yönelik saldırı karşısında öfkeli olduğunu ifade ederek, "Bu korkakça saldırıyı şiddetle kınıyorum. Tüm düşüncelerim siz ve ailenizle birlikte sevgili Mette. Umarım bu korkunç saldırıyı en kısa zamanda atlatırsınız" mesajını paylaştı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise sosyal medya paylaşımında, saldırı karşısında "şoke olduğunu" kaydederek, "Avrupa'da inandığımız ve uğruna mücadele ettiğimiz her şeye aykırı olan bu alçakça eylemi kınıyorum. Sana güç ve cesaret diliyorum, her ikisine de fazlasıyla sahip olduğunu biliyorum" ifadesine yer verdi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola da X hesabından yaptığı paylaşımda, saldırının "dehşet verici" olduğunu belirterek, "Şiddetin siyasette yeri yoktur. Güçlü kal, Mette!" ifadesini kullandı.

AVRUPA'DA ÇOK SAYIDA İSİM SALDIRIYA UĞRADI

Avrupa Parlamentosu ve bazı bölgelerdeki yerel seçimler öncesinde farklı partilerden siyasetçilere yönelik darp ve saldırı olayları geçen günlerde de meydana gelmişti.

Berlin Ekonomi Senatörü Sosyal Demokrat Partili (SPD) Franziska Giffey Berlin'de, yine aynı partiden Avrupa Parlamentosu üyesi Matthias Ecke Dresden'da saldırıya uğrayan siyasetçiler arasında bulunuyor.

Slovakya Başbakanı Robert Fico da suikast girişimine uğramıştı. Vücuduna birden fazla mermi isabet eden Fico, tedavi gördüğü hastaneden son yaptığı açıklamada haziran sonu ya da temmuz başında görevine döneceğini belirtmişti.

Editör: İbrahim KANBUR