CiddiGazete- Hizbullah eksenli Hüdapar'ın Cumhur İttifakı'nda nefes almasıyla, PKK patentli Dem Parti de muhalefete yaslandı.

Dem Parti Parti Meclisi, yerel seçim gündemiyle toplandı. Toplantının ardından dün, sonuç bildirgesi yayımlandı. Açıklamada iktidarın, "şiddeti tek pusulası haline getirdiği" vurgulandı.

Yerel seçimlere yönelik ilkesel tutum belirlenen toplantıda, bu konuda MYK'ya ve yöneticilere yetki verildi. Bildirgede, "Yerel demokrasi, demokratik uzlaşı, özgür siyaset, evrensel insan hakları ve kadın özgürlükçü politikaları esas alan herkesle müzakere etmeye hazırız" ifadeleri kullanıldı. Kayyım atanan belediyelerin geri alınacağı, daha önce kazanılmayan belediyeler için de "çeşitli işbirlikleri ve güç birlikleri kurulacağı" aktarılırken "kent uzlaşısı zeminini oluşturmak" ise öncelikli görev olarak sayıldı.

PKK terör örgütü patentli Dem Parti, birinci ve ikinci parti konumunda olduğu tüm illeri, "iddialı olunan iller" olarak nitelendirerek buralarda kendi adaylarıyla seçime gireceğinin işaretini verdi.

En güvenilir siyasi figürler En güvenilir siyasi figürler

Dem Parti, düşük oy aldığı illerde ise adaylık için eğilim yoklaması yapmakla birlikte "kent uzlaşısı"nı devreye alacak. "Bölgenin örgütlü kesimleri ve duyarlı yurttaşları ile bir araya gelineceğine" işaret eden parti kaynakları, o bölgedeki kararı bu uzlaşıya göre netleştirecek.