CiddiGazete- Ziraat Bankası, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Alt Komisyonu toplantısında yazılı olarak sorulan soruları cevapladı. Banka, Demirören Holding'in aldığı kredilere ilişkin soruyu "müşteri/banka sırrı" olduğu gerekçesiyle yine cevaplamadı.

Bugünkü motorin zammında papatya falı! Bugünkü motorin zammında papatya falı!

Ziraat Bankası ve iştiraklerinin 2019-2020 yıllarına ilişkin KİT Alt Komisyonu toplantısı 2 Mart 2022’de düzenlenmişti. CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, bankadan yazılı olarak Demirören Medya firmasına ait kredilerin vadesinde ödenip ödenmediği ve yapılan tahsilat tutarlarına ilişkin bilgilerin kendisine iletilmesini istedi.

Gazete Duvar'dan Hazal Ocak'ın haberine göre; banka, Zeybek'e verdiği cevapta, "Talep edilen bilgilerin 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun ‘sırların saklanması’ başlıklı 73. maddesi kapsamında müşteri/banka sırrı olduğu mütalaa edildiğinden paylaşılması mümkün bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

SORULAR CEVAPSIZ KALDI

Ziraat Bankası'nın 2017 ve 2018 yıllarına ait kesin hesaplarının görüşüldüğü TBMM KİT Komisyonu'nda geçen yıl sorulan sorulara da yazılı cevaplar gönderilmişti. CHP Milletvekili Atila Sertel'in, "Demirören Grubu kredisi ödeniyor mu, taksite mi bağlandı, ödeme şekli nedir?" sorusu ile "Kemer Country arazisinin bankaya ipotek edildiği doğru mu? Bu arazilerin imara açılması için İBB'ye başvurulduğu ve ret cevabı alındığı doğru mu?" sorularına "Banka/müşteri sırrı" gerekçesiyle cevap verilmemişti.