CiddiGazete- Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6'lık deprem Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Malatya'da büyük yıkıma neden oldu. 6 Şubat'taki büyük sarsıntının ardından 4 bin 734 artçı daha deprem meydana geldi.

Depreme ilişkin son bilgileri AFAD Başkanı Yunus Sezer verdi. Sezer, can kaybı sayısının 40 bin 642'ye yükseldiğini söyledi.

"TAHLİYE İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR"

AFAD Başkanı Yunus Sezer'in açıklamalarından satır başları şöyle:

Edirne'de utandıran soruşturma Edirne'de utandıran soruşturma

- 164 bin vatandaşımıza nakdi yardım ödemelerini gerçekleştireceğiz. Burada depremden etkilenmiş olanlara bir nebze olsun destek olmak. Süreç tamamen bizim tarafımızdan yürütülüyor. e-devlet'ten vatandaşlarımız 10 bin lirayı sorgulayabilirler.

- Kira yardımları konusunda da barınmaya destek olmak. Evini kaybeden vatandaşlarımıza iki alternatif sunuyoruz; birincisi konteyner ve diğer barınma ile ikincisi kira desteği. e-devlet üzerinden başvurular devam ediyor.

- 290 bin civarında başvuru var. 274 bin deprem bölgesinde görevlendirilen personel var. Tahliye işlemleri devam ediyor. 430 binin üzerinde tahliye bizim tarafımızdan yapıldı. 313 bin 720 kişiyi kamu misafirhanelerinde, otellerde ve diğer tesislerde misafir ediyoruz.

- Hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Şu anda yüzde 50'nin üzerinde hasar tespit yapıldı. Burada da çok kısa zaman içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tamamlayacak.