CiddiGazete- İyi Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, Habertürk'te katıldığı canlı yayında Meral Akşener'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmeyle ilgili sorulara cevap verdi.

Müsavat Dervişoğlu, DYP menşeyli İyi Parti İstanbul Milletvekili Burak Akburak ve Meral Akşener'in profesyonel sekreteri Esma Bekar'ın medyaya yaptığı açıklamalara isim vermeden tepki göstererek, "Söz söylemeye mezun olmayan kişilerin ancak memur tayin edilerek yapacağı açıklamalardır bunlar.

Dolayısıyla ben onları görmezden gelemem. Onlara karşı da kayıtsız kalamam. Sanki İyi Parti'nin içinde bir problem varmış izlenimi yaratılmasına da müsade edemem" dedi.

"SARAYIN DEĞİL, MİLLETİN YANINDAYIZ"

İyi Parti Genel Başkanı Dervişoğlu, görüşmenin kamuoyunda tartışıldığı için önem arzettiğini belirterek şöyle dedi:

- Bu tartışmanın belki de arzulandığı da düşünülebilir. Bunu bütün yönleriyle ele alıp düşünmek lazım. Türkiye'de bir anayasa değişikliği yapılacağına dair bir süreç de ifade ediliyor.

"FİGÜRANLIK YAPACAK DEĞİLİZ"

- Ben en başından beri bunun Türkiye'nin öncelikli gündemlerini gölgeleyeceğini işaret eden konuşmalar yaptım. Ayrıca tek adamlığı tahkim edecek her hangi bir düzenlemeye İyi Parti olarak figüranlık yapmayacağımızı ifade ettim.

- Konu anayasa ile ilişkilendirildiği için söylüyorum. İyi Parti'nin sırtını millete dayadığını, saray mı yoksa millet mi noktasında bir tercih yapması gerektiğinde sarayın değil, milletin yanında bulunacağını defaatle ifade ettim.

- Erkleri birbirine karıştıran, ülkeyi bir adamın hırsları, hevesleri ve iki dudağı arasından çıkan kelamlara terk etmeyeceğimizi açık ve net olarak ifade ettim.

- Hakkın ve hukukun savunulacağını, yargı kararlarının adaletle verilmesi gerektiğini, savcıların iddianame yazarken cumhurbaşkanına danışmak ya da hakimlerin karar verirken cumhurbaşkanının görüşünü almak gibi değerlendirmeye açık tutulan yargı süreçlerini eleştirdim.

- Çünkü Türkiye'de olup biten bütün olumsuzluklara da işaret ettim ve ne ile yan yana duramayacağımızı da kamuoyuyla paylaştım.

- Dolayısıyla benim ağzımdan çıkan her kelamı, İyi Partililerin partimizin görüşü olarak değerlendirmesi lazım.

- Gelenekler itibariyle de böyledir, teamüller itibariyle de böyledir, gerçeklik yönüyle de böyledir.

- Konunun İyi Parti'nin dışında tartışılmasının bizim açımızdan bir mahzuru yoktur.

- Benim parti genel başkanlığımla ve inşaa edilmeye başlanan ve liderliğimle de beni rahatsız eden bir yanı olmaz.

- Sayın Akşener, Recep Tayyip Erdoğan'la buluşmaya gitmiş; yani sarayda görüşmeye gitmiş.

"İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'NDAN ÖĞRENDİM"

- Haberim şöyle oldu; ben bunu önce İletişim Başkanlığının twitinde gördüm. Ondan sonra da Sayın Meral Akşener'i aradım ama görüşmeden sonra çıktıklarında beni bilgilendirdiler.

- Ortamda speküle edilen konulara dair her hangi bir bilgim yok benim.

- Türk siyaset ve devlet hayatına önemli hizmetlerde bulunmuş kişilerin bu kabil görüşme yapmasının benim açımdan bir mahzuru olmadığını söyledim.

- O da Türkiye'yle ilgili; zaten geçmişten de tanışıyorlar. Türkiye'yle ilgili karşılıklı görüş alış verişinde bulunduklarını ifade ettiler.

"YADIRGIYORUM"

Erdoğan: Ziyareti hazmedemediler Erdoğan: Ziyareti hazmedemediler

- Bu bana göre son derece normal bir şey ama bu görüşmeden sonra sayın genel başkanın kendisine yakın olduğunu bildiğimiz kişiler tarafından televizyon programlarına katılınıp bazı açıklamalar yapılmış olmasını ben de herkes kadar yadırgıyorum.

- Rahatsız edici buldum çünkü bana söz söylemeye mezun olmayan kişilerin ancak memur tayin edilerek yapacağı açıklamalardır bunlar.

"GÖRMEZDEN GELEMEM"

- Dolayısıyla ben onları görmezden gelemem. Onlara karşı da kayıtsız kalamam. Sanki İyi Parti'nin içinde bir problem varmış izlenimi yaratılmasına da müsade edemem.

- Ben bunları hak ve eşitlik penceresinden "dervişçe" değerlendirmek zorundayım. Dolayısıyla fevri çıkışlar yapamam ama şundan da vazgeçemem. Ben bu partinin genel başkanıyım.

"İZİN VERMEM"

- Bu partide her kim olursa olsun partinin dününü, bugününü yaralayacak, yarınlarına sekte vuracak adımlara asla ve kata izin vermem. Beni tanıyanlar bunu iyi bilirler. Bunu kişilere atfen söylemiyorum.

"UMMADIKLARI BİR TEPKİYİ DE GÖREBİLİRLER"

- Bazı insanlar boyuna posuna bakmadan Hasan Dağı'na oduna gitmeye kalkışırlarsa şayet işte o zaman benden ummadıkları bir tepkiyi de görebilirler.

"BEN KİMSENİN MEMURU DEĞİLİM"

- Böyle küçük işleri atamalar vs. kızgınlık söylemleri var. Sayın Meral Akşener'i onlardan iyi tanırım. Ayrıca ben Sayın Akşener uğruna onlardan daha fazla fedakarlık yapmış birisiyim. Ben kimsenin memuru değilim.

- Ben İyi Parti'nin genel başkanıyım. Bunun böyle bilinmesi lazım.

- Bana söylenmek istenen bir şey varsa da doğrudan doğruya muhatap kabul edilerek söylenmesi lazım.

- Efendim "Müsavat Dervişoğlu gitmedi de saraya Sayın Meral Akşener gitti" türünden de tartışma var.

- Müsavat Dervişoğlu'nun saraya gitmek istediğini kim söylüyor da bu görüşmeden rahatsız olduğu sonucu çıkarılıyor.

- Beni şu tebrik etti, etmedi; bu davet etti, etmedi türünden küçük meselelere bakarak yol haritası tanzim edecek birisi miyim?

- Laf büyüyünce sarf etmek kolay olmuyor biliyorsun. Ben sadece Müsavat Dervişoğlu kimliğiyle konuşmuyorum.

- Ben 2015 yılından itibaren büyük fedakârlıklar sergileyerek partinin kuruluş harcına terini akıtan, emeğini sarf eden insanları temsilen konuşuyorum.

- Herkesin de bu duyarlılıkla hareket etmek gibi bir mecburiyeti vardır diye de altını çiziyorum.

"HER PARTİNİN İÇİNDE OYUN OLABİLİR"

- Her alanda her partinin içinde oyun olabilir. Bunlara hiç bir şey demiyorum ama bizi bu küçük oyunlara düşecek kadar küçük görmek ancak kişinin hezeyanı diye tanımlanabilir ya da kişilerin!

- Benim milletvekili arkadaşlarımın fikir namusundan ve memleket sevdasından ben eminim ama sevdasını kaybetmiş kişilerle ilgili benim yapabileceğim bir şey de yoktur.

- Ayrıca ben 1.5 aylık daha bir genel başkan değilim. Ben genel başkanlığa geldikten sonra iki kişi bu partiden istifa etmiştir.

- Bir tanesi bağımsız, bir tanesi de geçtiğimiz günlerde kamuoyunda tartışıldığı biçimde Cumhuriyet Halk Partisi'ne gitmiştir.

"ZİYADESİYLE KORKUYORLAR"

- Eğer bütün siyasi partiler gözünü İyi Parti'den ayrılması muhtemel milletvekillerine diktiyse o zaman İyi Parti'deki görev değişikliğinden ziyadesiyle korkuyorlar demektir.

- Bir zaafiyet oluşturmaya çalışıyorlar demektir. Onların beklentisi karşılayacak bir zaafiyet oluşacağına kesinlikle inanmıyorum.

- Dediğim gibi arkadaşlarımın siyasi namuslarından ve Türkiye sevdalarından eminim.

SEKRETER ESMA BEKAR NE DEDİ?

Akşener'in genel başkanlıktan ayrılmasından sonra da yanında tuttuğu Esma Bekar, TGRT Haber Ankara Temsilcisi Fatih Atik'e açıklamalarda bulundu.

Beştepe'de yapılan görüşmenin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebi sonrasında gerçekleştiğini aktaran sekreter Esma Bekar, Meral Akşener'in İyi Parti'ye bilgi verme zorunluluğu olmadığını belirterek, İyi Parti yönetimini sert sözlerle eleştirdi.

Sekreter Bekar, İyi Parti yönetiminin Meral Akşener'in siyasete dönmesinden "korktuğunu" iddia ederek, parti içerisinde Akşener'i ihraç etmek için Merkez Disiplin Kurulu'nun hazırlıklara başladığını iddia etti.

BURAK AKBURAK: DEVLET İÇİN GÖREVE HAZIR

Meral Akşener'e yakın isimlerden İstanbul Milletvekili Burak Akburak da saraydaki görüşmeyle ilgili Sözcü'ye değerlendirmelerde bulundu.

İyi Parti'deki "DYP" patentli isimlerden Burak Akburak'ın görüşmeyle ilgili ifadeleri şöyle:

- Akşener devlet için göreve hazır!

- Akşener oğluyla ilgili iddialara kızgın.

- Akşener yeni bir parti kurmayacak.

- Akşener ihraç edilirse İyi Parti kalmaz.

- Görüşmeyi Erdoğan istedi. Görüşme zamanı bir gün önce belli oldu.

- Saç rengi başka olacaktı, bu beğenildi.

- Akşener, Bahçeli ile görüşmeyecek.

- Akşener'i bundan sonra sık sık göreceğiz.

Editör: İbrahim KANBUR