CiddiGazete- Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen mahkumiyet ve siyasi yasak kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Destici, İmamoğlu'na verilecek olası siyasi yasağın "orantısız" olacağını söyledi.

Habertürk TV'de gazetecilerin sorularını cevaplayan Destici, Türk Ceza Kanunu'ndan siyasi yasak cezasının kaldırılmasını istedi.

EYT düzenlemesinin detayları belli oldu EYT düzenlemesinin detayları belli oldu

Mustafa Destici, "Benim kanaatim, bu tür hakaretlerde, ki bu hakarettir. Biz yasalarımızdan, TCK'dan, bunun bir siyasi yasağa meydan vermesine son vermeliyiz, benim kanaatim bu" dedi.

Program moderatörü Serap Belet'in "Bundan ceza alınsa dahi bir siyasi yasağa dönüşmesi orantısız olur diyorsunuz" ifadelerine Destici, "Tabii, orantısız" diye cevap verdi.

DESTİCİ DE KILIÇDAROĞLU'NU İSTEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ilişkin açıklamalarda da bulunan Destici, Kılıçdaroğlu'nun muhalefetin çıkaracağı en güçlü aday olduğunu belirtti. Destici, "Kemal Bey'in aday olma noktasında büyük bir isteği var. Partisinin de masada da bütün genel başkanlar olmasa bile bazılarının kabullendiği noktasında bilgilerimiz var. Birileri Kemal Bey'i çok zayıf aday olarak gösteriyor ama ben aynı düşüncede değilim. Kemal Bey şu anda Türkiye'de muhalefetin çıkaracağı en güçlü adaydır. Farklı kesimlerden oy alma kapasitesini çok daha yüksek görüyorum" ifadelerini kullandı.

Öte yandan daha önce Devlet Bahçeli de tercihinin "sınıf arkadaşı" Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu söylemişti.