CiddiGazete- Devlet Bahçeli, MHP'nin Kızılcahamam'da düzenlediği "seçim kampı"nda basın mensuplara açıklama yaptı.

"GÜFTE İLE BESTE ÖRTÜŞMÜŞ OLDU"

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Devlet Bahçeli, "Bizim programımız ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi uygulama sistemini karşılaştırdığımızda çok şey birbirlerini örtüyor. Yani güfte ile beste örtüşmüş oldu" diye konuştu.

Anayasa değişikliği ve başörtüsüne anayasal güvence konusuna da değinen Bahçeli, "Anayasanın 3 maddelik olan başörtüsü mevzusu perşembe günü komisyonda görüşülecek. (Millet ittifakı) Biz onları dikkate almadan yolumuza devam ediyoruz. Cumhur İttifakı o değişikliği yapmakta kararlı. Meclis'te 400'ün üzerinde bir oyla çıkarsa çok daha sağlıklı olur. Ama olmazsa da bu sefer referanduma gitme hali doğar" ifadelerini kullandı.

"BİZİ BAŞKALARI İLGİLENDİRMİYOR"

Bahçeli, Cumhur İttifakı'na yeni partilerin katılma durumuna ilişkin, "İttifaklar kurulmuş, hepsi 85 milyonu kucaklamaya çalışıyor. Genişleyebildikleri kadar genişlesinler. 85 milyon az bir rakam değil" dedi. Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın adaylık açıklamalarını da değerlendiren Bahçeli şu ifadeleri kullandı: "Bizim adayımız belli kararımız net. Bizi başkaları ilgilendirmiyor."

BAHÇELİ: "BEN BİR FORMÜL BULDUM"

Cumhur İttifakı bileşenlerinden Bahçeli, altılı masa ile ilgili, "Ben bir formülünü buldum. Onun formülü şu: Altı çarpı sıfır eşittir sıfır. 6'lı masa bugüne kadar 10 toplantı yaptı. Yeni bir toplantı yapacaklar. Bu denklemi o toplantının sonucu üzerine kurdum" dedi. Seçim tarihiyle ilgili de konuşan Bahçeli, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi nasıl bir değerlendirme yaparsa onu beklemek lazım. Her koşulda Cumhur İttifakı seçimlere hazır" diyerek, seçim tarihinin belirlenmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı işaret etti.

Bahçeli, AKP ile ortak miting yapılması durumuna ilişkin de şöyle dedi: "Ona bir şey diyemiyorum. Biz kendi mitinglerimizi yapıyoruz ama diğerleri de zaten faaliyetleri her gün bir miting gibi geçiyor. Cumhurbaşkanı bir yere tesis açarken en az bir miting kadar coşkulu kalabalık topluyor."

Sivas'ta başlatılan "2023'e Doğru, Aday Belli Karar Net" mitinglerinin devam edeceğini dile getiren Bahçeli, "Dokuz il merkez olmak üzere, her ilde de merkeze bağlı 5 ilin temsilcileri de katıldı. Demek ki 45 ile ulaşıldı. Şimdi seçim süreci açıklanırsa o zaman her gün bir yerde olacağız" dedi.

HDP'den Selahattin Demirtaş'a adaylık teklifi HDP'den Selahattin Demirtaş'a adaylık teklifi

MERAL AKŞENER'İN RAHATSIZLIĞI

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener geçen yıl koronavirüs olduğunda telefon açarak "Geçmiş olsun" dileğinde bulunan ve bitkisel çay tarifi veren Devlet Bahçeli'ye, önceki gün hastaneye kaldırılan Akşener de soruldu. Bahçeli, Meral Akşener'in durumunu basından öğrendiğini söyledi ve bu kez telefon açıp açmadığıyla ilgili bilgi vermedi.