CiddiGazete- Türk Lirası'nın dolara karşı değer kaybı sürüyor. Dolar/TL kuru dün sabah 26,10 seviyesini aşarak yeniden rekor kırdı.

SON BİR AYDA TL'DEKİ DEĞER KAYBI HIZLANDI

TL, bu yılın başından beri dolara karşı yüzde 28 değer kaybetti.

Londra merkezli ekonomik araştırma şirketi Capital Economics'ten kıdemli ekonomist Liam Peach, "Bu büyük ihtimalle yetkililerin, seçimden önce TL'yi yapay bir şekilde güçlü bir pozisyonda tutmak için kura müdahale etmelerine yol açan kısıtlamalardan vazgeçmelerinin bir sonucu" dedi.

Gelişmekte olan piyasalar ekonomisti Peach, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bu yılın başından beri "yaktığı" rezervleri toparlamaya başladığını; bankalar, şirketler ve bireyleri kısıtlayan döviz uygulamalarının yavaşça kaldırıldığını söyledi.

Aslında daha önce yapılan yorumlarda da TCMB'nin seçimlerden sonra piyasaya müdahale etmeyi ve kuru baskılamayı bırakması öngörüldü.

TCMB'nin kuru baskılamak için kullandığı araçlar nedeniyle bu ayın başında net rezervler tarihi düşük seviyesine inmişti.

Geçen hafta ise net rezervlerin pozitif bölgeye geçiş yaptığı görüldü.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, TCMB'nin analitik bilanço verilerine göre net uluslararası rezervlerinin geçen hafta 8,5 milyar dolar ile tarihin en büyük haftalık artışını kaydettiğini vurguladı.

Şimşek, "Rasyonel politikalara dönüş kademeli olarak devam edecek" dedi.

Dubai'deki East Capital şirketinden yatırım danışmanı Emre Akçakmak da TCMB rezervlerinde son dönemde yaşanan toparlanmayı şu şekilde yorumladı:

"Merkez Bankası'nın artık TL'nin seviyesini kontrol etmek için çok da aktif olmadığını, hatta belki ihracatçılardan gelen ya da Kur Korumalı Mevduat’tan gelen paranın elde tutulduğunu ve uluslararası döviz pozisyonun güçlendirildiğini görüyoruz. Böylece frene basılmasından vazgeçilerek kurun piyasa dinamiklerini yansıtan bir yere gelmesinin önü açılıyor."

"TCMB'NİN SADELEŞME KARARLARININ YANSIMASI"

Global Menkul Değerler Araştırma Grubu Direktörü Serdar Pazı da kurdaki yükselişin yeni Merkez Bankası yönetiminin aldığı sadeleşme kararlarına paralel olarak gerçekleştiği görüşünde.

Sadeleşme kararlarına örnek olabilecek son karar Pazar günü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bankaların menkul kıymet tesisi yükümlülüğünde değişikliğe gidildi.

10 günlük genel müdür görevden alındı 10 günlük genel müdür görevden alındı

Bankaların bilançolarındaki Türk Lirası ağırlığına ilişkin yükümlülük yüzde 60'tan yüzde 57'ye düşürüldü.

Yüksek menkul kıymet tutma yükümlülükleri nedeniyle son yaşanan kur yükselişi, birçok bankanın bilançosunda Türk Lirası'nın payını yüzde 60'ın altına indirmişti.

Yayımlanan kararda, 22 Haziran'daki Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarına atıfla, kademeli bir sadeleşmenin devam edeceği vurgulandı.

Atıf yapılan toplantıda politika faizi 650 baz puanlık artışla yüzde 8,5'tan yüzde 15’e yükseltilmişti.

Bu toplantı, bu ayın başında Hafize Gaye Erkan'ın Merkez Bankası Başkanlığına getirilmesinin ardından yapılan ilk PPK toplantısıydı.

"LONDRA SWAP PİYASASI TEKRAR İŞLERLİK KAZANDI"

Ekonomist Serdar Pazı, Londra swap piyasasının tekrar işlerlik kazanması ve bu piyasada TL faizlerin eksiye düşmesinin de koşulların serbest bırakıldığı anlamına geldiğini söyledi.

Swap, döviz kurlarında oynaklığın yaşandığı zamanlarda yatırımcının bu oynaklıktan kaynaklanan riskinin önünü alması için önemli bir araç olarak ortaya çıktı.

Türk Lirası varlıklara yatırım yapmak isteyen yabancılar, TL’yi Londra’daki varlık yönetimi şirketleri üzerinden borçlanarak edinebiliyor, bu da swap faizlerine yansıdı.

Pazı, 2018'deki kur krizini takip eden yıllarda yerli bankalara Londra’daki piyasaya kaynak verilmemesi yönünde bir telkinde bulunulduğunu, böylece swap piyasasının bilerek daraltıldığını aktardı.

Ancak Pazı'ya göre yeni ekonomi yönetiminin piyasa yanlısı politikaları uygulamaya başlamasıyla "swap piyasasında yabancıların, TL'ye çok yüksek bir maliyete katlanmadan kolay bir erişim sağlamasına" izin verildi.

BUNDAN SONRAKI FAİZ POLİTİKASI ETKİLİ OLACAK

Dolar/TL kurunun bundan sonra göreceği seviyeyi ise Merkez Bankası’nın izleyeceği faiz politikası ve sıkılaşmanın hangi hızda kaydedileceği etkileyecek.

Ekonomist Serdar Pazı, Dolar/TL kurunda 26 ve 30 arasında bir yerde zirvenin görüleceğini, ardından da ek sıkılaştırma ve ek sadeleşme adımlarının yanı sıra yabancı yatırımcının daha makul bir bakış kazanması ihtimaliyle kurun bu seviyelerde kalabileceğini ifade etti.

Pazı'ya göre Türkiye'ye giriş yapması beklenen yabancı sermayenin büyüklüğüne göre TL nominal olarak değer bile kazanabilir.

Bu yaz turizmin canlanmasıyla beraber Türkiye'ye döviz girişinin gerçekleşecek olması da kurun daha fazla yükselmesinin önüne geçebilir.

YABANCI YATIRIMCI İKNA OLDU MU?

Seçimlerin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı'na getirilen Mehmet Şimşek, ortodoks ekonomi politikalarına dönüş yapılacağını ve rasyonel para piyasası kurallarının izleneceğini söylemişti.

Bunun ilk adımı olarak TCMB politika faizini yüzde 15'e yükseltti ancak bu piyasa beklentisi olan yüzde 20'nin altında kaldı.

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ ARTIRIMI YETERLİ Mİ?

Bu yüzden analistlere ve ekonomistlere göre yabancı yatırımcı bundan sonra politikaların nasıl şekilleneceğini görmek istediği için henüz beklemede.

Ekonomist Liam Peach'e göre ilk işaretler, yatırımcıların Türkiye’nin daha piyasa yanlısı politikalara geçmesinden memnun olduğunu gösterdi.

Peach, Mayıs ayının sonlarından beri Türk varlıkların risk priminin düştüğünü vurguladı.

Ortodoks politikalara geçişin başarılı olması için yetkililerin sıkılaşma ve faiz artırımı adımlarına kararlılıkla devam etmesi gerektiğini söyleyen Peach, enflasyonun ise uzun dönem yüksek kalacağını öngördü:

"Enflasyonu tek hanelere düşürmek uzun bir süreç. Gerçek faizlerin daha çok uzun süre yıllar boyunca yüksek tutulmasını gerektiriyor."

(BBC Türkçe)