3. turda da sonuç çıkmadı

Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerin 3'üncü turu Belarus sınırında yapıldı. Görüşmede ciddi anlamda bir ilerleme kaydedilmedi

3. turda da sonuç çıkmadı

CiddiGazete- Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları 12'nci gününde sürerken, iki ülke arasındaki müzakerelerin 3'üncü turu gerçekleştirildi.

İlk iki görüşmede olumlu sonuç alamayan Ukrayna ve Rusya heyetleri arasındaki müzakere görüşmelerinin 3'üncü turu Belarus’un Belovezhskaya Pushcha bölgesinde yapıldı. Saat 17.00'de başlayan görüşme, 20.30 sıralarında sona erdi.

"KÜÇÜK AMA OLUMLU GELİŞMELER"

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Mihaylo Podolyak, müzakerelerde insani yardım koridorlarının lojistiğini iyileştirmede küçük ama olumlu gelişmeler olduğunu açıkladı.

Podolyak, görüşmelerin durumu önemli ölçüde düzeltecek bir sonuca varılmadığını aktardı.

TOPLANTI ÖNCESİ AÇIKLAMALAR

Rusya ve Ukrayna heyetleri bir araya gelmeden önce ayrı ayrı açıklamalarda bulundu.

Rusya heyetine başkanlık eden Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Vladimir Medinskiy, "Daha önce söz verdiğimiz Donbass ve diğer kentlerdeki insani koridorlar açık tutuluyor. Bugün Ukrayna tarafıyla bu koridorların durumunu ele alacağız" dedi.

Ateşkese rağmen insani koridorlarda süren çatışmalar nedeniyle sivillerin tahliye edilememesinden dolayı üzüntü duyduklarını ifade eden Medinskiy, "Rusya'nın Ukrayna ile son tur müzakerelerde varılan anlaşmalara rağmen sivillerin tahliyesi için şehirlerde açılan insani koridorların faal olarak kullanılamaması nedeniyle üzüntü duyuyoruz" şeklinde konuştu.

Sivillerin tahliyesinin Ukraynalı milliyetçiler tarafından engellendiğini savunan Medinskiy, "Şehirlerde mevzileri ele geçiren milliyetçiler, dolaylı ve doğrudan canlı kalkan olarak kullanarak sivilleri orada tutmaya devam ediyor" dedi.

Ukrayna heyetine başkanlık eden Ukrayna Devlet Başkanlığı Başdanışmanı Mihaylo Podolyak ise toplantı öncesi yaptığı açıklamada, "Birkaç dakika içinde sivillere yönelik geniş çaplı saldırıların bir argüman olduğuna ciddi şekilde inanan bir ülkenin temsilcileriyle konuşmaya başlayacağız" dedi.

İki ülke arasında 6 saat süren ikinci görüşmelerden, "insani koridor" amaçlı ateşkes dışında bir sonuç alınmamıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2022, 21:14
YORUM EKLE